Пенсионната система изкривена от политици, работодатели давали по 1000 лева под масата
Социалният министър разкри защо хора с 43-годишен стаж вземат пенсия с малка разлика от тези, които са били по-дълго безработни
Винаги, когато има политически вмешателства в пенсионната система се получават изкривявания. Това каза социалният министър Гълъб Донев в „Денят започва“ по БНТ, отговаряйки на зрител. Въпросът, който му бе зададен от Калина Косева е защо пенсията за 43-годишен стаж е с малка разлика в сравнение с тази на хора без нужните години, на които им се дават 120 лева.
„През последните години бяхме свидетели как с решения на политици се наруши баланса в системата, т.е. много граждани с голям трудов стаж са с пенсия равна или малко по-висока от тази на хората, които са били по-дълго време безработни. Трябва обаче да се гледа индивидуално всеки казус“, заяви служебният министър.
„Комплексно и осигурителният стаж, и доходът, върху който са правени вноските, влияят върху размера на пенсията. Затова работещите трябва да държат да бъдат осигурявани върху реалния размер на работната заплата, за да не се получават такива изкривявания“, обясни той.
„От Инспекцията по труда докладват за увеличаване на случаите за работа без трудови договори. Върна се явлението по ведомост получаваш 1000 лева, а в плик под масата още 1000 лева", заяви Донев.
Според него увеличението на пенсиите от 1 юли с 5% не е достатъчно. То ще обхване всички пенсионери, ще се увеличи и прагът за получаване на енергийни помощи.
По думите му изплащането на 50 лева заради кризата като помощ трябва да продължи.
Той коментира и предложението за преизчисляване на пенсиите с нов осигурителен доход от 2018 година.
"Необходими са милиард и половина - 2 милиарда, тези пари в момента ги няма в бюджета на Държавното обществено осигуряване, трябва да дойдат от актуализация на бюджета или от преразпределение на други разходи, но това може да се случи при редовно правителство и работещ парламент", каза още Гълъб Донев.
Той поясни, че на дневна база безработицата е 5,23 процента, което е добър признак.
"Осигуряват се работни места, за които няма подходящи кандидати. Има дисбаланс - интересът между търсене и предлагане не може да се срещне", каза още социалният министър.