Ботевци от училището в Долно Езерово зарадваха партньори с иновацията си: Учим от природата за природата
Програмата на четиридневното гостуване е пълна с интересни учебни занимания и преживявания
Две делегации гости посрещна екипът учители и ученици от ОУ „Христо Ботев“ в гр.Бургас, кв.Долно Езерово, по Националната програма „Иновации в действие“. Срещата на бургаска територия е реализация на тристранното сътрудничество, която влезе в сила миналия октомври по новите изисквания на програмата.
Програмата на четиридневното гостуване е пълна с интересни учебни занимания и преживявания, както и с богати възможности за обмяна на опит и добри практики в иновативната дейност на училищата.
Тристранното партньорство с домакин ОУ „Христо Ботев“ в гр.Бургас, кв.Долно Езерово включва още представителите от ОУ „Христо Смирненски“, гр. Генерал Тошево, община Добрич и Второ основно училище „Христо Ботев“, гр. Гълъбово, община Стара Загора.
Делегациите на гостите са съставени от по четирима ученици и учители , предвождани лично от директорите на гимназиите – г-жа от Петя Панева от гр. Генерал Тошево и г-жа Жечка Михова от Гълъбово.
Още с пристигането си във вторник гостите бяха посрещнати в училището, което винаги е показвало екипна и иновативна работа от директора Румяна Петкова, учители и ученици от иновативната паралелка.
След традиционното запознаване с материално-техническата база и историята на школото, от която всички гости се впечатлиха изключително много, се проведе обсъждане на реализирането на иновациите като основа за повишаване на мотивацията на учениците за участие в учебния процес.
Госпожа Красимира Гаврилова представи работата на групата „Учим от природата за природата“ в седми клас. Тя представи работата пред годините, постигнатите успехи, реализираните проекти и заслужени награди.
Втория ден бе осветен на иновацията, която осъществява учителят по биология и химия . Бе проведен открит урок на тема „Биоразнообразието в населените места и в училищния двор“. Впоследствие разговорът прерасна в дискусия и се проведе кръгла маса „ Споделяне на добри иновативни практики“ , в нея се включиха всички представители и представиха своята иновация.
Следобедът бе посветен на посещение на защитена местност „Пода“. Господин Петър Янков лично запозна децата с природозащитения център, вписан в листата на 100-те нацианални туристически обекта, а те се срещнаха с уникалното биологично разнообразие на защитената местност. Наблюдаваха със специализирана оптика неповторимия кът на всички 265 вида птици, превръщащи „Пода“ в една от най-богатите в орнитологично отношения местности в цяла Европа.
В този ден всички се впечатлиха и от специалния гост – българската актриса Гергана Стоянова, бивш възпитаник на училището в Долно Езерово, посветила живота си да обича. Носителката на „Икар“ представи по уникален начин своя урок по иновация, която тя нарича „Урок по вдъхновение“. Всички се радваха на нейното харизматично излъчване, ангелски глас и усмивка.
В третия ден от посещението се проведе посещения на екопарк „Вая“ -ключов функционален елемент на миграционния път Виа Понтика и поддържащ „резервоар“ за биологичното разнообразие на България. Уникално преживяване и приключение, с урок по природолюбителство, дадоха възможност на учениците да научат много нови неща за екосистемите, възстановяването на естествената растителност и опазването на дивата природа.
Домакините и гостите посетиха и интерактивната изложба „Симбиотично“, лично посрещнати от Радостина Ценова от фондация „Биоразнообразие“. Интерактивната изложба се намира на територията на Бургаски солници – юг и включва различни забавни модули: „Птице-копир“ , „Солничен конструктор“, образователният „Миграцията на щъркела Густав“ . Голям интерес предизвика солничарският кът, който представя историята на солниците и богатата морска библиотека.
В четвъртия ден за закриване на обмяната на опит по програма „Иновации в действие“, в бургаското школо бе осъществена дискусия на тема „Обмен на иновативни практики“, в нея панелисти са учители от ОУ“Христо Ботев“. Интерактивен урок по математика за първи клас представи г-жа Искра Костова, в напълно оборудваната класна стая по проекта на Община Бургас „Първокласно начало“. Бинарен природен урок с ученици от четвърти седми клас наблюдаваха гостите, подготвен от г-жа Кр.Гаврилова и г-жа Н.Стоева. А хореографът в училището-г-жа Таня Маринова изненада гостите с първи урок на народен танц от странджанския регион.
Официалното закриване на срещата и връчването на сертификатите за участието в мобилността, се превърна в истински празник за всички, които нарекоха себе си не само партньори, а приятели.