Замразените зеленчуци са по-полезни, отколкото си мислим
Свежите зеленчуци, които купуваме в магазините, понякога пътуват с дни, докато стигнат до щандовете
Kогато пазаруваме и се стремим да напълним кошницата си с колкото се може по-здравословни храни, естествено, избираме свежите плодове и зеленчуци, а не замразените, скрити зад пластмасови обвивки и пластове скреж.
Свежо е равно на здравословно, нали? Отговорът е: невинаги. Замразените и консервираните зеленчуци и плодове могат да са много по-полезни от свежите, пишат Vesti.bg.
Питате се как това изобщо е възможно?
В момента на откъсване на плода, полезните му вещества бавно започват да се изгубват.
Отделянето на плода или зеленчука от неговото дърво, храст или стъбло прекъсва връзката с източника на хранителни вещества и той започва да се храни от своите собствени вещества, за да оцелее.
Свежите зеленчуци, които купуваме в магазините, понякога пътуват с дни, докато стигнат до щандовете, а след това и нашите торби и купи. В този период те претърпяват големи промени.
Друг важен аспект е фактът, че за да не се развали преди да достигне желаната дестинация, продукцията често се обира неузряла, така че тя съвсем не съдържа всички полезни вещества, които би съдържала, ако се остави да узрее, плодът се откъсне и изяде на момента.
Защо обаче хората вярват в обратното?
Консервираните и замразените зеленчуци и плодове също могат да бъдат подложени на топлина, която да отнеме от ползите им, но тези промени ще бъдат минимални в сравнение с промените във веществата, които настъпват при „свежите“ им роднини, след като са били отделени от източника си на живот.
Обичайно при замразяване най-големи са загубите на витамините, които се разтварят във вода, като витамин B и C. Проучване по темата посочва, че броколите изгубват 13 процента от съдържанието си на витамин C за 21 дни в хладилника и 50 процента, когато са замразени.
За сметка на това обаче други полезни вещества, в частност антиоксидантите, почти не се изгубват, когато плодовете и зеленчуците се замразят.
Що се отнася до плодове и зеленчуци е много по-важно количеството,
което изяждаме, отколкото под каква форма.
Ако предпочитате свежи – най-добрият вариант е да са прясно откъснати и веднага консумирани. Този лукс обаче е далечен на хората в града, които нямат градина. Тогава ви остава да си похапвате от тези в магазина, които няма да са запазили сто процента от полезните си вещества, но все пак ще са в пъти по-полезни от една вафла.
Ако пък предпочитате замразени, е време да спрете да вярвате, че те не са полезни, защото както става ясно, това съвсем не е така.
Кои са заземените храни и защо са полезни за здравето
Най-общо – това са всички непреработени храни, предимно от растителен произход, които са отглеждани в естествена био среда. Колкото по-натурални са, толкова по-заземени са те.
Това означава, че се препоръчва предимно суровоядството и че трябва да се избягва термично обработената растителна храна или смесената с други съставки. Особено ако съдържат изкуствени добавки, подобрители и консерванти.
Нормално е растителната храна да се смята за най-заземена, тъй като тя е била в най-продължителен и дълготраен досег със земята. През цялото време е черпила от нейната енергия и все още носи заряда на планетата.
Особено силни са корените и кореноплодните – картофи, сладки картофи, моркови, цвекло, глава целина, джинджифил, куркума, гулия, ряпа, лук, чесън и други подобни, които са расли под пръстта. Те зареждат и зазравяват нашите корени – т.е. правят по-здрава и устойчива връзката ни с природата и планетата.
Най-мощна заземителна енергия имат прясно откъснатите продукти. Затова, ако искате да постигнате ефективно зареждане със заземена храна, опитайте да консумирате кореноплодните, плодовете, зеленчуците, гъбите, подправките възможно най-скоро след откъсването им.
Освен кореноплодните, следващите силно заземителни храни са семената, ядките, бобовите храни, гъбите, зърнените продукти. Може би ще се изненадате, но месото също се смята за заземяваща храна. Месото обаче не е препоръчително при всички случаи.
Това е така, тъй като наред със енергията от земята и природата, идва и с негативен заряд, генериран при убиването на животното. Освен това е и по-сериозен източник на токсини, поради което употребата на месо трябва да е ограничена. Препоръчва се месо от животни, отглеждани екологично, без хормони и на свободно отглеждане.