Стефан Янев пред Заев след критиките на Борисов: А те защо не са го направили досега?
Вечерта ще има допълнителни разговори, дано намерим креативно решение, надява се премиерът на Северна Македония
Те защо не са го направили досега. Това попита служебният премиер Стефан Янев по повод критиките на предшественика си Бойко Борисов от тази сутрин. Янев и министър-председателят на Република Северна Македония дадоха пресконференция в Министерския съвет след срещата си днес.
Българският премиер обясни, че северномакедонската делегация е дошла с конкретни предложения. Те щели да бъдат обсъдени в следващите дни. Основна тема, разбира се, е възможността България да не спира преговорите за влизането на Република Северна Македония в Европейския съюз (ЕС).
Македонска журналистка зададе въпрос към Стефан Янев по повод критиките на Борисов от тази сутрин и възможностите за промяна на позицията на България.
"Конкретно на въпроса за политическата възможност - говорили сме го прекалено дълго, прекалено подробно. Ако го повторим още веднъж, мисля, че ще е ненужно повторение. Но в крайна сметка, от български политически лидери да получавам въпроси дали мога или не мога да направя нещо - контравъпросът е: те защо не са го направили досега. Така че да не влизаме в чисто български политически дебат, а да кажем това, което предстои за решаване сега в ръцете ни. Ние като политически лидери. Ние правим всичко възможно нещата, които имаме да решаваме, включително въпросите, които са конкретни, в нашите двустранни отношения, да търсим решение и да подобрим възможността за тяхното решаване в най-кратък срок. Кога и как ще се случат нещата, зависи от много фактори, които са известни на всички, но се надявам да имаме ползотворно сътрудничество и да вървим напред", каза служебният ни премиер.
Преди пресконференцията, според анонса от Министерския съвет, се е провел разговор на четири очи между Заев и Янев, последван от пленарно заседание на делегации - представители на двете държави.
На брифинга Янев каза още: "В момента имаме, така да се каже, прозорец на възможност да работим по нерешените въпроси, които имаме до момента, в частност - изпълнението на Договора за добросъседство, сътрудничество и приятелство от 2017 г. Стремежът ни е в момента да създадем една благоприятна среда; среда на доверие, приятелство; среда на откровен разговор, на открит диалог, което да спомогне на нашите специалисти да седнат и да намерят правилните решения, които съответно да бъдат представени пред обществата, както в Северна Македония, така и в България. И съответните политически ръководства на държавите да намерят правилните решения, за да се движим напред. Делегацията на г-н Заев дойде с конкретни предложения, които, разбира се, ще обсъждаме интензивно и професионално още днес и в близките дни. Надявам се най-вече на това, което казах, и което демонстрирахме и днеска - атмосферата на доверие, атмосферата на взаимно разчитане и зачитане на националните интереси в интерес на търсене на решение, защото европейската перспектива на Република Северна Македония и на Западните Балкани като цяло са в интерес и на България, и на целия регион, както и на Европейския съюз. Но всичко това трябва да бъде в рамките на правилата, в рамките на диалога... най-напред трябва да изчистим нещата между себе си, за да не оставим нерешени проблеми в европейското семейство."
Зоран Заев от своя страна подчерта, че проблемът е "билатерален" и трябва да се намери взаимно решение. Според него това не е невъзможно.
Македонският премиер припомни, че му предстои среща и с президента Румен Радев.
Делегацията от Северна Македония получила покана да остане и на вечеря, където щяло да има допълнителни разговори с българското държавно ръководство. Заев изрази надежда, че там може да се намерят креативни решения.
За Северна Македония членството в ЕС нямало алтернатива като бъдеще за държавата.
След журналистически въпрос Зоран Заев обясни, че е редно и българите да бъдат изрично споменати като малцинство в конституцията на Северна Македония, редом с други общности.
Днес Заев разговарял с двама български партийни лидери - Бойко Борисов от ГЕРБ и Корнелия Нинова от БСП. Северномакедонската делегация обаче искала да се срещне с четирите най-големи формации от последните парламентарни избори.
От другите две партии отговорили "културно", че са в (предизборна) кампания - кой в Русе, кой в друг град... Вероятно става въпрос за формацията на Слави Трифонов "Има такъв народ", която бе втора на вота през април, и ДПС - тя бе четвърта сила.