Ще порасне ли прекалено МИР-Бургас на 11 юли заради масов вот на плажни туристи
Има идеи за улеснена регистрация по настоящ адрес, но шефът на местната РИК не е съгласен
Остават десетина дни до изтичането на срока, в който можем да се регистрираме за гласуване по настоящ адрес. Дедлайнът е 26 юни. Предсрочните избори са на 11 юли и това вероятно ще съвпадне с почивката на много избиратели.
И докато за летуващите в чужбина няма проблем да гласуват там, където са - ако е налице изборна секция наоколо, то за отпочиващите у нас това не е така.
Пред последните има две сериозни бариери. По-голямата е, че първо, те следва да се регистрират по настоящ адрес. Което изисква да се явят в съответната община заедно със собственика на хотела или почивната станция и да подадат заявление.
Това няма как да стане от дистанция. Т.е., да речем, един софиянец следва да бие път, примерно, до Царево (ако смята да летува там на 11 юли) в срок до 26 юни, да намери собственика на хотела, където ще почива, да го навие да ходят до общината и т.н.
След това трябва да подаде и заявление за гласуване по настоящ адрес.
Междувременно се появиха идеи процесът да се улесни. Това до голяма степен зависи от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), под чиято шапка е Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГД ГРАО).
Председателят на Районната избирателна комисия в Бургас адв. Михаил Хаджиянев обаче не е съгласен.
„Нека законът да бъде спазен такъв, какъвто е. Нека човек да има настоящ адрес, за да може да гласува по настоящ адрес. Нека да не се създава прекалено улеснение и някакви регистрации в хотели и почивни станции, защото това създава предпоставки и за изкривяване на вота, създава и предпоставки за сериозно затруднение на изборната дейност“, категоричен е адв. Хаджиянев.
Бургаският район, логично, е сред най-засегнатите от проблема, тъй като в него има няколко морски общини със силно развит летен туризъм.
Според Михаил Хаджиянев, който е излъчен за председател на РИК-Бургас от партия ГЕРБ, при лесна регистрация има опасност някои секции да се окажат с по няколко хиляди избиратели.
„Да приемем, че настоящият ви адрес е в хотел „Лазур“ в Царево или Несебър. Знаем, че този хотел е към СИК №12. Там има записани 150 избиратели и изведнъж те ще се окажат 5000. Ние не можем да обслужим 5000 души в една секция. Когато има над 1000 души, се разкрива нова секция. Значи трябва да разкрием нови секции. Само че как ще стане, след като секциите са разкрити със заповед 40 дена преди изборите“, пита Михаил Хаджиянев.
Тънък момент е и къде може да се регистрираш по настоящ адрес. Това се регламентира със заповед на кмета, обяснява юристът.
„Аз се страхувам по инерция да не улесним максимално вота; да не кажат, примерно, всички хотели да дават бланкетно желание за регистрация по настоящ адрес. Така изведнъж в хотел „Лазур“ в Царево може да се регистрират 5000 души, те да се изсипят в секциите в Царево и да стане страховито“, добавя шефът на РИК-Бургас.
Той признава, че регистрацията по настоящ адрес изисква усилие, но това било в духа на закона.
„За да гласуваш във Втори многомандатен избирателен район (МИР-Бургас) за 14 депутати, издигнати от листи в Бургас, трябва да имаш някаква връзка с Бургас – било то постоянен или настоящ адрес. Това, че на 11 юли си на море в района, не означава, че можеш да избираш депутатите от Бургаска област“, казва Хаджиянев.
В РИК нямат данни за това колко са се регистрирали по настоящ адрес в региона през тези седмици и дали има съответен наплив, свързан с изборите.
Адв. Хаджиянев обаче е категоричен, че разстоянията между единия и другия край на България са малки. Така че всеки, който иска да гласува, може да го направи и по постоянен адрес.
Той припомня и че изборните райони са с различен брой депутатски мандати, което е съобразено с големината на населението в съответната област.
„Ако приемем, че тук имаме 50 000 туристи, които искат да гласуват, това означава, че волята на бургаския избирател ще бъде променена, а такава промяна не е предвидена в закона“, казва Михаил Хаджиянев.
Затова според него не е правилно летните регистрации у нас да се приравняват с вота в чужбина. Основната разлика е, че район „Чужбина“ няма, т.е. гласовете оттам се вкарват в общия кюп и не изкривяват мандатите по места.
ТАКА ЛИ БЕ ШОПАР !
Тоя от коя партия е. Май е от тая която скоро изгонихме от власт. Добре си казва каква е била тяхната политика - всичко да правят в ущърб на на хората в Бълария.
Внимавайте на 11 юли. На море или планина всички пред машините който ще отнесат шайката !
Защо ли?