Министърът на образованието: 1/3 от регионалните началници са ангажирани с партийна дейност
Получаваме сигнали, че в хода на политическите кампании е оказван натиск над директори и учители, съобщи проф.Николай Денков
Запазването на резултатите от държавните зрелостни изпити спрямо предходните години е задълбочило разликите между училищата. Това коментира служебният министър на образованието и науката проф. Николай Денков.
“Това запазване на резултата е разделяне на системата добрите станаха още по-добри, а тези, които имаха проблеми, ги задълбочиха. Има региони и възрастови групи, в които имат по-ниски материални възможности, родители без ангажираност към образованието. Трябва да се насочим към минимизирането на тези разлики”, каза той пред БНР.
“При нас е важно да се подготвим за следващата учебна година. Сегашната ще завърши сравнително успешно, имайки предвид особеностите”, коментира още образователният министър.
Проф. Денков обясни, че 11 от 28 или повече от 1/3 от началниците на образователните инспекторати били ангажирани с миналата предизборна кампания. Затова и имало сигнали за политизиране на образователната система. “В някои случаи може да се говори за натиск. Получаваме сигнали, че в хода на политическите кампании е оказван натиск над директори и учители”, разкри той и допълни, че към момента нито един от шефовете на РУО-тата не е в отпуска, заради предизборната кампанията, но от МОН ще следят какво се случва.
По думите му служителите в средното образование не трябва да бъда партийно ангажирани, както е в сферата на висшето.
Очаква се тази седмица да бъде качена за обществено обсъждане картата на висшето образование.
“Във висшето образование има промяна в правилната посока, но не е достатъчна. За да могат университетите ни да се състезават с европейските, трябва да повишат значително научната си дейност”, допълни той.
Необходима е пълна промяна !
изчегъртане му е ,майката
Нищо чудно че образованието е девалвирало.