Подкрепата ни за ГЕРБ на предните избори не бе най-правилното решение
Поздравления за ръководството на ДПС, всички партии в България трябва да търсят мост с избирателите в Турция, казва председателят на ДЕН
В началото на тази година бе създадено новото гражданско сдружение ДЕН – Движение за единство на народа. Около него на предните избори се обединиха НПСД и НДПС – партии, считани за алтернатива на ДПС в смесените райони. За вота на 4 април ДЕН подкрепи ГЕРБ. Каква ще е позицията на формацията за предсрочните избори на 11 юли – разговаряме с лидера на движението Мехмед Дикме, който е бивш министър на земеделието в периода 2001 – 2005 г.
- Г-н Дикме, движението ДЕН продължава ли своята дейност? На тези избори кого ще подкрепите?
- Да, продължаваме. По отношение на изборите, утре (вторник – б.а.) приключваме последните разговори (защото ние преговори не водим), но е ясно, че няма да подкрепим ГЕРБ. Водим разговори с други формации.
- Няма да подкрепите ГЕРБ?
- Не.
- На предните избори обаче вие ги подкрепихте...
- Точно така. На предните избори подкрепихме ГЕРБ, работихме заедно...
- И защо се отказахте сега?
- Мисля, че това, което видяхме на изборите от техните представители, и отношението на обществото и на нашия електорат ни дава основания да смятаме, че тогава това не е било най-правилното решение. Със сигурност на 4 април ние дадохме много сериозна подкрепа – над 60 000 гласа получиха ГЕРБ в страната от нашите структури.
- 60 000 гласа – това ли е Вашето изчисление?
- Да, горе-долу са толкова. Изчисленията са от Лудогорието, в това число и от Бургаско. Аз работих в Карнобат и Сунгурларе. ГЕРБ никога не е била първа сила там. По същия начин в Благоевградско – в секции, в които те преди имаха по 20 гласа, сега получиха по 300. Така бе и в Смолянско, и в Кърджалийско, а също в Хасковско, Старозагорско.
- Но сега на предстоящите избори ще подкрепите конкретна сила, така ли да разбираме?
- Да, категорично. Но вие знаете, че при основаването си ние категорично сме казали, че сме в дясно и дясно-център политическото пространство и работим с формации, които споделят нашите идеи и възгледи.
- „Демократична България“ ли ще подкрепите?
- Нито една политическа формация не коментирам.
- ДОСТ вече имат нов председател. Помним, че на предните избори се разделихте. Те подкрепиха „Демократична България“. Сега заедно ли ще сте?
- Да са живи и здрави! Пожелаваме им успех! Имат 42 гласа в цяла Кърджалийска област, да се надяваме този път да стигнат до 60.
- Да разбирам, че пак ще сте разделени и няма да имате обща инициатива с тях на тези избори?
- С Лютви Местан не водим разговори.
- Имате ли коментар за срещата на председателя на ДПС и негова делегация с президента Ердоган?
- Поздравления за ръководството на ДПС! Това е начинът – диалог. Аз конкретно се радвам, казвам го най-искрено, че след толкова години ръководството на ДПС осъзна, че трябва да бъде в добри отношения с политическите лидери в Турция, защото там живеят близо 400 000 души с българско гражданство. Така че, начинът е този. Но не само ДПС, бих препоръчал и на „Демократична България“, и на ГЕРБ, и на БСП, и на всички политически формации да търсят пътя и да изграждат мостове за срещи с тези, пак казвам, близо 400 000 избиратели.
- Вие защо правите връзка между президента Ердоган и избирателите в Турция? Каква е връзката?
- Вижте, аз не говоря за президента. Ердоган е лидер на политическа формация. И не казвам, че срещите трябва да са само с него, а с ръководителите на абсолютно всички политически формации. Ние също след изборите, а може би и преди тях - защото имаме много покани - вероятно ще направим срещи. Разбира се, не на такова ниво, но - с изселнически организации...
- Бихте агитирали в Турция за определени сили на тези избори?
- Не говоря за агитация, а за срещи. Защото правилното е да се чуят проблемите на тези хора. Изселниците са истинският мост за доброто сътрудничество и за добрите отношения между България и Турция.
- Понеже казахте хубави думи за ДПС – променило ли се е отношението на ДЕН спрямо ДПС?
- Не. ДПС трябва да намери пътя, за да стане приемлив партньор и да участва в управлението. А този път задължително минава през оттеглянето на Ахмед Доган и кликата около него въобще от политическа дейност, свързана с ДПС. И това си остава наша постоянна позиция. Ние продължаваме да работим по завета на Левски – и българи, и турци, и арменци, и цигани да живеят заедно и да работят заедно за България и да управляват заедно България. Т.е. да има в управлението място за достатъчно представители на всички етноси и религии в България. Така че, в този смисъл ние не казваме лоша дума за ДПС, но ДПС в този си формат и по този начин... Виждате какво се получава в момента. Две партии са тотално пренебрегнати от всички останали политически сили и това са ГЕРБ, - от която вчера се разграничиха дори техните партньори ВМРО, патриотите, които категорично казаха, че не биха направили повече коалиция с тях, - и ДПС, с която всички политически формации в България категорично казват, че не биха направили коалиция. ДПС е стабилна партия със стабилно присъствие в българския политически живот. Това, което кара другите партии да не търсят контакти и да не желаят да работят с ДПС, са Доган и кликата около него. И това е начинът - ако Доган мисли поне малко за ДПС, ние му пожелаваме, като се събуди, малко да се вразуми и да се оттегли от ДПС. Така не само ще даде път на младите и на можещите, но и ще им отвори вратата да се реализират в управлението, за да бъдат полезни, с каквото могат, на обществото и на държавата.
Ти си Циганин приел исляма, вас турците ви мразят повече и от кюрдите.
да сме с таз, която е на власт.....
Ненаядни мекерета!