Колко често всъщност трябва да чистим
Много често не обръщаме внимание на предмети, които ползваме всеки ден, но забравяме да почистим – например абажурите и ключовете за лампите
Все по-често си мечтаем за бягство сред природата, край морето или в планината. Но преди това да се случи, нека си припомним, че е времето и за основно почистване на дома.
Много често не обръщаме внимание на предмети, които ползваме всеки ден, но забравяме да почистим – например абажурите и ключовете за лампите. Тук е мястото да разграничим, че е важно да дезинфекцираме ежедневно с активно средство ключовете на лампите, които докосваме постоянно. За абажурите е хубаво да помислим поне веднъж месечно.
А за кои предмети да се грижим всяка седмица? Има изследвания, които показват, че кухненската мивка, гъбата за чините и смесителната батерия на чешмата са места, които често се пренебрегват, но са сериозен развъдник на бактерии.
Кухненската мивка може да съдържа няколко пъти повече бактерии отколкото тоалетната чиния. Гъбата, с която се мият съдовете, трябва да се изпира старателно и да се сменя често. Сифонът и гумената запушалка също създават благоприятни условия за размножаване на нежелани бактерии, затова редовното им почистване е задължително.
Специално внимание изисква кухненската дъска, на която режем зеленчуци и месо. Най-правилно е да имаме отделни дъски за месо и зеленчуци, но е задължително да ги измием с дезинфектант, след като ги ползваме. За още по-добър ефект можем да ги оставим за няколко часа на силно слънце.