Изследване на ЦИК: Критично бавни при гласуването с машини са възрастните мъже с ниско образование
36 човека средно на час минали по време на експеримента в с. Доброславци
Възрастните мъже с ниско образование са най-критичната група по отношение на машинното гласуване. Те се справят видимо по-бавно от останалите. Много е важно и дали избирателите имат опит от гласуване с машина. Това са част от изводите на първо четене от експеримента в село Доброславци, проведен вчера.
В него са участвали 94 човека - 41 мъже и 53 жени, обяви членът на Централната избирателна комисия Цветозар Томов на заседание на ЦИК днес.
Средно, времето от получаването на смарт-картата до връщането й на експерименталната секционна комисия за групата от 18 до 29 г. е било 1 минута и 7 секунди. Най-малко е отнело на лицата от 30 до 39 г. – 49 сек.
Групата 40 - 49 г. е гласувала за 1м12с, а 50 - 59 г. – за 1м06с.
„Т.е. във всички възрастови кохорти под 60 г. времето е сравнително равномерно, като хората в активна млада възраст – 30 – 39 г., се справят най-добре. За мен това е един много окуражаващ резултат. Обаче при хората на 60+ времето се удължава с над 20 секунди – 1м36с е средно за всички изследвани лица над 60 г. Т.е. имаме очевидно въздействие на възрастовия признак при възрастта над 60, при пенсионерите и хората, които са близо до пенсионна възраст“, заяви Цветозар Томов.
Средното време на всички участници, за което са ангажирали машината, е 1м13с.
Хората с висше образование се справят за 1м01с, а тези със средно – за 1м17с.
При лицата с по-ниско образование времето за гласуване се удължава значително - 2м12с.
Много важно е това дали хората са гласували на предни избори с машина, подчерта г-н Томов.
„При гласували слиза на 1 минута времето, което им трябва, при негласували е 1м18с. Т.е. еднократният акт на гласуване спестява 18 секунди при следващо гласуване. Това се потвърди от факта, че около 20 човека поискаха да гласуват повторно, след като веднъж бяха гласували за първи път с машината, и времето им рязко спадна отново с между 20 и 26 секунди“, обясни Цветозар Томов.
„И друга една особеност, която мен лично ме изненада – мъжете са гласували за 1м26с, а жените за 1м03с. Доста съществена разлика по пол! Дали ще се потвърди от други наблюдения – не знам, но съвкупността не е толкова малка – 94 души, сравнително равномерно разпределени по пол; мъжете се справят значително по-бавно от жените“, изкоментира членът на ЦИК.
Критичните групи се оказват мъже на възраст над 60 г. с образование по-ниско от средно. Това ще бъдат най-бавно гласуващите хора, беше изводът на Цветозар Томов. Ефектът от запознаване с машината спестява около 18 секунди, повтори той.
На най-бавно гласуващия в Доброславци му отнело 4м11с. Най-бързо гласуващият бил млад мъж - 16 секунди.
Между 20 и 26 секунди е времето за инструкция на избирателя и за придвижване - това е времето, през което машината стои празна. При добра организация времето можело да се съкрати.
Средно 36 човека на час минали при експеримента в Доброславци, което малко надхвърлило очакванията на Цветозар Томов. Това обаче се случвало при непрестанна ангажираност на секционната комисия. Ескпериментът в Доброславци продължил малко под два часа.
Важен извод според г-н Томов е, че има доста значима разлика от това дали избирателят има опит с машинно гласуване или не. Това трябвало да се има предвид за информационната кампания, както и при избора на секции, в които да има втора машина.
„Повтарям, за мен критичната група, която излиза от тези данни, е групата на възрастните мъже с ниско образование. Мъже! Жените се справят значително по-добре“, каза Цветозар Томов.
До утре той се ангажира да изготви по-подробен анализ от експеримента в Доброславци.
По време на дискусията бе припомнено, че в Народното събрание (НС) преди дни се проведе друг експеримент, където минали около 75 човека за час, което е доста повече. Там обаче ставало въпрос за високо образовани хора.
Т.е. в градовете вероятно гласуването с машини ще е значително по-бързо.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова подчерта, че неслучайно експериментите се правят на три различни места. Днес такъв се провеждал в Сливница. Експериментът в НС бил идеалният вариант.
Накрая щели да се обобщят резултатите и да се направят съответните изводи.
Цветозар Томов добави, че в Доброславци имало доста голяма група хора - близо 50%, които успявали да гласуват за по-малко от 45 секунди. Това били граждани, които имали опит с машините и са добре образовани.
Радев юмручето ще му падне фуражката и ще отиде в запаса.
С това темпо за 12 часа биха минали 432 гласоподаватели. Вие да не мислите, че с хартиена бюлетина е по-бързо? В това село ако има данни каво е времето за гласува с хартиена бюлетина съм убеден, че е поне 2 пъти по-бавно