Проф. Витанов: Кривата на заразата отива в точката „дръж шарана“, но е рано за шампанското
Ако темпът на ваксинация се запази, до февруари ще имаме групов имунитет, прогнозира математикът
Кривата на заразата отива в точката, наречена „дръж шарана“, но е рано за да вадим шампанското и да празнуваме. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия математикът проф. Николай Витанов. Той начерта върху бяла дъска с маркер фигура, за да покаже как пандемията от коронавирус се свива. На графиката той обозначи и „шарана“, като уточни, че това е момента, когато областите в страната бъдат в зелено.
„През миналата година по това време имахме шест случая и тогава влязохме в т.нар. точка „дръж шарана“, а сега малко изоставаме. Картата в края на май вече беше зелена. Когато случаите паднаха до шест, всички очакваха кривата да отиде на 0, но този вариант бе дестабилизиран и се стигна до нарастване на случаите, т.е. изтървахме шарана“, припомни експертът от Националния оперативен щаб.
„Когато заболеваемостта падне под 20 души на 100 000 човека, ситуацията ще изглежда добре. Тогава е важно да не „изтървем шарана”, защото ще трябва да го ловим пак“, добави той.
Според него добрите резултати не са следствие от това, че времето вече е топло и даде за пример Индия, където въпреки жегите има бум на заразени.
„Всичко зависи от нас. Важно е какво ще направим, когато случаите достигнат най-ниските си нива. Вече имаме доста ваксинирани хора и можем да не дестабилизираме този благоприятен вариант”, добави Витанов.
Днес базовото репродуктивно число е 0,603, добави той.
„Пандемията се свива. Ситуацията е твърде добре. Имам една система от 30 параметри – кучетата на Витанов, които показват дали трендът се обръща и не идва ли нова вълна. Нищо такова не се забелязва. Стойностите им са в десетки пъти по-ниски от критичната стойност. Тези параметри се менят бавно, т.е. ако тръгне да става нещо лошо, ще минат 2-3 седмици преди нещата да станат опасни“, обясни професорът.
„Имам индекс на щита, като в знаменателя изкарвам хората които са от т.нар. носещ капацитет на средата, т.е. които може да се заразят, а в числителя е разликата между броя на тези, които имат пълна защита в момента и на онези, които са били предпазени преди 8-9 месеца. В момента тези от втората група клонят към нула, но ако намалим темпа на ваксинация, индексът на щита също ще стигне по-ниски стойности“, предупреди той.
„Ако трябва да ваксинираме още 2,5 млн. души, за да стигнем груповият имунитет, а слагаме по 20 000 дози дневно, ще са нужни 250 дни. До февруари обаче щитът ще започне да намалява, защото броят на тези, които са загубили имунитет, ще се увеличи“, изтъкна Витанов.
„Броят на тези, които са придобили имунитет по естествен път, ще намерим, като умножим официално регистрираните с 4. Около 1,7 млн. са“, поясни той.
И е гнусно дори само да го гледаш. Толкова неподдържан човек.