Славчо Атанасов: Да не превръщаме следващите поколения на Пловдив във вечни длъжници!
Администрацията е длъжна да разгледа най-напред започнатите и недовършени проекти, смята бившият кмет
Да не превръщаме следващите поколения на Пловдив във вечни длъжници. За това призова бившият кмет на Пловдив и депутат в 44-ото НС от НФСБ Славчо Атанасов. Той коментира във Фейсбук намеренията на Община Пловдив да тегли заем от 113 млн. лв.
Ето какво написа Славчо Атанасов:
Следя внимателно общественото обсъждане за новия заем, който Общината иска да тегли. Умишлено не взех лично участие, защото такива събирания понякога стават политическа говорилня. Но се радвам, че ги има и че пловдивчани взимат активно участие в тях, защото така се раждат добри идеи по съдбоносни за града проблеми.
И като човек, който е бил кмет на Пловдив, аз също имам мнение и тук го споделям с всички Вас. Общината отново поставя пред пловдивчани големия въпрос за натрупване на огромен дълг, който ще се плаща от следващите поколения. Предишният кмет Тотев ни завеща дълг от 30 млн. лв. Сегашният кмет вече взе дълг от 30 млн.лв. за Водния проект, а сега иска да тегли още 113 млн. лв., които ще се изплащат през следващите 20 години. Общината никога досега не е посягала към толкова големи кредити и затова трябва да се прецени много точно колко и за какво ще се похарчат тези огромни пари.
Най-напред трябва да знаем какво се случва в общинския бюджет. Само преди няколко месеца, кметът Димитров предложи бюджет за тази година, в който има предвидени 76 млн. лв. за капиталови разходи. Преди да говорим за нови заеми, трябва да разберем какво става с изпълнението на капиталовата програма. Защо обектът „Модър – Царевец“ е включен в новия заем, след като е планиран и в капиталовата програма. Защо е необходимо да вземаме заем за ремонта на малка улица като „Митрополит Панарет” или да изграждаме поредния Туристически център, това са малки обекти, които трябва да се финансират от общинския бюджет. Трябва ли при бюджет 418 млн.лв. да вземаме дълг, за да подновим техниката на общинските предприятия. Сигурно е необходимо да се закупят нови машини за двете комунални фирми, но това е нормално да стане от общинските програми. Защо кметът не казва кои проекти ще се финансират от европейските програми по програмния период 2021 - 2027 година? Той вече започна!
Следващият голям въпрос е каква е готовността на общината за тези проекти. Приключени ли са всички процедури по отчуждаване на частните терени и имоти в обсега на проектите. Общината е инвеститор и тя е длъжна да подготви работни проекти за всеки обект, с които строителите да започнат веднага реализация. Практиката повечето обекти да се обявяват на „инженеринг” е порочна. Така администрацията прехвърля своите отговорности на строителните фирми, а резултатът е винаги лош. Примери за това има достатъчно. Важен е въпросът - има ли административен капацитет в общината за контрол и управление на такава голяма инвестиционна програма.
Стигаме и до избраните приоритети. Администрацията е длъжна да разгледа най-напред започнатите и недовършени проекти. В последните дни разбрахме, че за изграждането на новия Бетонен мост ще има споделена отговорност. НКЖИ ще финансира проекта в рамките на неговия сервитут, а общината всичко останало. Най- общо разходите се разпределят в съотношение 10 към 90%. Кога ще видим работния проект за новия мост и ще разберем неговата стойност. Как ще финансира общината този проект, ако не е включен в новия кредит. По същия начин е неглижиран и друг голям и важен проект. Булевард „Северен“ е изпълнен само в първата си част – до „Брезовско шосе“. Остават още два етапа – до „Карловско шосе“ и до булевард „Победа“. Защо този стратегически обект липсва в програмата на кмета за заема. Няма яснота и за бъдещето на пловдивските стадиони. В края на тази година ще имаме 5 стадиона и нито един не е завършен докрай. Сагата със стадион „Пловдив“ е от 30 години, сега точно по неговия път вървят стадионите „Ботев“ и „Локомотив“, а след тях „Спартак“ и „Марица“. Не трябва ли да се осигури финансиране на поне два стадиона, които да отговарят на всички норми на УЕФА. Мога да продължа и с връзките на новия подлез под Централна гара с улиците в район „Южен“. Там се оформя сложен транспортен възел, който няма да се изпълни от НКЖИ. Къде е окончателният проект на връзките на този тунел с улиците „Петър Динеков”, „Бяло море”, „Македония”, „Кукуш” и т.н. Това остава задължение на общината, а тя мълчи.
Ето за такива проекти е обяснимо да се вземе заем. Но не в такива размери. Защото така, сегашният кмет ще превърне следващите кметове на града в една „гара разпределителна“ на общинските пари към задълженията в банките и Пловдив ще бъде финансово блокиран за десетилетия напред. Мотивират тегленето на заема с това, че лихвите били изгодни, в момента „парите са евтини“, казват. Няма евтини пари на този свят, особено когато не са твои. Лихвите сега може да са добри, но светът вече изпитва сериозна икономическа криза и никой не може да каже какви ще са лихвите след известно време. Този мотив не е сериозен. Освен това е добре да припомня, че една голяма част от общинските средства отиват за издръжка на администрацията, която предишният кмет Тотев увеличи безогледно. Сегашният кмет обеща да я оптимизира сериозно, но не го направи. А това е сериозен финансов резерв.