Ще има ли крематориум в Камено? Инвеститорът тръби, че водата била отровена от пестициди
Има подписка с над 2300 души, които искат въздуха да остане чист и зад тях не стоят корпоративни интереси, каза кметът Жельо Вардунски
Фирма за биопроизводство е в основата на всички инициативи срещу нашия проект за крематориум в Камено. Лъжа е, че има водоизточник наблизо. Това каза в интервю за „Здравей, България“ по Нова телевизия инвеститорът Кристиян Киров.
„Хората са много предубедени. Едно електронно издание публикува много добра статия за нея, че е в черния списък на РИОСВ и какви екологични катастрофи е причинила на Камено. Сега тези хора скачат срещу нашия проект. Това, че има водоизточник наблизо, е лъжа. Тръбата от него минава през нашия имот. От ВиК не ни разрешиха да се закачим към нея, защото водата е отровена от пестицидите на земеделците”, добави той.
„Жителите на Община Камено за четвърти пореден път саботират провеждането на обществено обсъждане за изграждането на крематориум в града. Фирмата-инвеститор среща яростен отпор от страна на жителите на градчето, който продължава вече две години“, припомни водещата на „Здравей, България“ Лора Инджова.
„Срещу проекта беше организирана подписка, в която над 2400 души се обявяват категорично против изграждането на крематориум. Местните хора се опасяват, че инсталацията ще доведе до екологично замърсяване на въздуха и околната среда от изгарянето на тленни останки“, добавя колегата й Виктор Николаев.
Киров изтъкна, че проектът за крематориум бил на световно ниво. Концепцията била такава, за да можело хората, които използват услугата, да се чувстват максимално спокойно и да им се създаде душевен комфорт.
„Вече имаме изготвен архитектурен проект. Комин няма да видите. Той е в вграден в сградата. От него ще излиза само пара, уверява той.
„Ние обаче нямахме възможност да бъдем изслушани на обществените изслушвания, защото идва една тълпа. Започват тези хора да крещят и да саботират разговора. Затова нормалните хора, които са дошли да зададат въпроси, не може да чуят отговорите“, жалва се инвеститорът.
„Има пет човека, които инициираха това недоволство. Те вчера на общественото обсъждане казаха „ние сме братовчеди и приятели, няма да ви оставим да стане това тук“. На едно такова малко населено място е много лесно да дойде някой и да навие роднините си да скочат срещу нас. Ние нито веднъж не бяхме изслушани. Никой не се вгледа в проекта. В България действат в момента четири такива крематориума. Този във Варна е с подобна инсталация“, добави той.
„В тази система е топлообменника. В цял свят тази енергия се използва за отопление на административни сгради, училища. Нашето решение е да я използваме за земеделие“, уточни Киров.
„Жителите на Камено и на околните населени места са много чувствителни към чистотата на въздуха, който дишаме, защото дълги години сме тровени от комините на Нефтохим. След като Лукойл купиха комбината, се затвориха доста от вредните производства и се подобри значително качеството на въздуха“, каза пък кметът Жельо Вардунски.
„Бяха направени големи инвестиции в тази сфера и Камено стана привлекателен център на доста хора, които искат да си купят имоти и да живеят в нашия град“, добави той.
„Има подписка с над 2300 души. Не знам защо г-н Киров смята, че зад тях стои някаква корпорация“, заяви кметът на Камено.
„Изграждането на крематориум ни притеснява, защото това е най-богатата местност на Община Камено. Тя е с няколко овощни и зеленчукови градини, оранжерии, има и една фирма за биопродукти. Притесняваме се, че този крематориум ще е замърсител. Затова съгражданите ми не го желаят”, заяви председателят на инициативния комитет Добри Добрев.
„Затова направихме инициативен комитет и организирахме три протеста, но инвеститорът продължава да нахалства. На 25 февруари се гласува и решение в Общинския съвет. Искам да го отхвърлим това нещо, да го няма. Най-големият водоизточник на Камено се намира в същата местност, на няколко метра от там, където искат да го направят”, добави той.
Като християни не сме съгласни да се горят трупове, каза една от дамите, застанали пред камерата, за да споделят, че не желаят в Камено да има крематориум.
„Ние дойдохме тук преди 16 години. През това време градихме дом и обществено положение. Не бихме искали сега да мислим за ново място за живеене. Избрахме Камено, защото е тихо и спокойно градче, намиращо се близо до Бургас, където сме всеки ден за тренировки и музикални уроци“, каза още тя.
И други инвеститори вече са на опашката на “недоволните”.
А каменци да сте живи и здрави, на път сте да пропуснете възможност, която даже не можете да разберете, но не ви се сърдим.
Каменовци тук са абсолютно прави - и Лукойл има филтри, защо вони постоянно на феноли?
А причината е проста- близостта на магистралата, връзката със няколко междуселищни пътя, наличието на ж.п. гара на 100 метра.Останалото са празни приказки, въздух , вода и пр.!
А подобни условия с такива транспортни връзки има десетки в региона. Само на 50-60 км по ж.п. линията и магистралата са полетата около Карнобат и Ямбол , където селищата отстоят на по 15-20 км едно от друго.Условията са същите и пътища има и земя има..
Защо се е набутал в гъсто заселения район , той си знае !Вероятно има някаква друга изгода, за която не се сещам?!
Ако Бургас има нужда от това , защо община Камено да е тази където ще се строи ?
Сигурно общината има доста места около Г. Езерово примерно .
Ние каменци не желаем и с всички сили ще се борим . Поколения сме потърпевши от НХК , така че достатъчно .
Аз съм била малка , когато започна строежа на НХК , бях
в среден курс на 2 май когато имаше авария с хлор. Нямаме
против , че някои иска инвестиция но в наи чистата зона на
Камено към Българово , няма как да стане , Да , ние каменци
сме алергични на тема чист въздух . Да , когато влезеш в гробищ
ния парк , или всеки ден чуваш камбаната , когато голяма част от
каменци намираше препитанието си в НХк , но колко са здрави , колко
ги няма - това е тема за която всеки следва да мисли. Аз , каменката
искам да попитам защо не си направите крематориума там от
където сте , защо , ние следва да сме потършевши а Вие да печелите.
Да , гледах по Нова но как е строен в София по времето на соца , какъв
е димът а как е краи Пловдив- даже се вижда складирани ковчези
за нова продан.
Има и друга страна - кремирането не е прието от църквата ,
Хората от Камено , може общината да не е толкова богата , но като
малко градче , за 15 м до Бургас , всеки родител ще пожелае , вместо
детето му да строи апартамент , да си направи една красива къща
както и доста хора се ориентират към Камено и Българово.
Бургаските гробища са запълнени! Земята в това землище е най-плодородна и няма накъде да расте повече!
И от пещта на един крематориум, при положение, че ще бъде инсталиран филтър, няма да има замърсяване - нито серни, нито азотни окиси, нито диоксини и фурани!
А печките с твърдо гориво какво отделят - най-вече сажди и ФПЧ! А тук и тях няма да ги има!