Масовата емиграция превръща Хонконг в пазар на наемателите
Наемите на един от най-скъпите жилищни пазари в света са намалели до най-ниското си ниво от края на 2016 г. насам
За хората, търсещи апартамент в Хонконг, едва ли моментът някога е бил по-добър, пише Bloomberg. Наемите на един от най-скъпите жилищни пазари в света са намалели до 361 хонконгски долара (46 щатски долара) на квадратен метър през първото тримесечие, което е най-ниското ниво от края на 2016 г. насам, сочат данни на Centaline Property Agency. Така обичаен двустаен апартамент в квартал Сохо сега се отдава под наем за около 3500 долара на месец спрямо 4200 долара две години по-рано, сочат данни на компанията Spacious.hk.
Емиграцията след антиправителствените протести в съчетание с намаляващото население и по-високата безработица водят до вяло търсене на жилища под наем в азиатския финансов хъб, въпреки че продажните цени остават стабилни.
Наемите в други финансови хъбове също намаляха значително по време на пандемията. Тези в Ню Йорк спаднаха с 14% през миналата година, а в Лондон се понижиха с 8,1%, сочат данни на Bloomberg. Сингапур обаче не се вписва в тенденцията и наемите там са нараснали с 2,4%.
Луксозни имоти в квартали като Mid-Levels и Deep Water Bay, предпочитани от имигранти от западни страни и заможни китайци, са регистрирали най-голям спад, като наемите са се сринали с 25% спрямо средата на 2019 г., сочат данните на Spacious. Сохо, който е популярен сред чуждестранни студенти и работещи младежи, регистрира спад на наемите с 20% през същия период, предава investor.bg.
Икономическата несигурност и затрудненията за придвижването, които бяха породени от продемократичните протести през 2019 г., са станали причина за спада, отбелязва Джеймс Фишър, главен оперативен директор на Spacious. Пандемията и дълбоката рецесия са се прибавили към слабото търсене.
Наемите може да намалеят с още 5% до 10% през 2021 г. заради свиващото се население и ограниченията за пътувания, смята анализаторът от Bloomberg Intelligence Патрик Вон. Населението на града е намаляло с 0,6% миналата година до 7,47 млн. души и може да се свие още повече, след като британското правителство получи 27 хил. заявления от жители на Хонконг за британски национални визи за чужденци, отбелязва Вон.
Макар че икономиката регистрира най-бързия си растеж от десет години през първото тримесечие, безработицата остана 6,8% през март, близо до 17-годишния връх, достигнат през предходното тримесечие. Много местни жители, които губят работните си места, се връщат при семейството си, за да спестят разходи.
Въпреки вялия наемен пазар продажните цени на жилищата остават устойчиви благодарение на голямото търсене на жилищна собственост в града. Цените на жилищата са намалели с по-малко от 4% спрямо връхната им точка в средата на 2019 г.
Доходността, която измерва печалбата от имоти под наем, е намаляла до най-ниското си ниво в историята през февруари, показаха най-новите данни на правителството. Големите имоти са понесли най-тежък удар, като доходността от жилища над 160 кв. м се е свила до 1,8%.