Кметът на Поморие: С помощта на Свети Георги ще победим коронавируса
Игуменът на манастира Епископ Йеротей пък разкри, че змеят, прободен с копието на светеца, се е наричал вирус
На Гергьовден почитаме Свети Георги и победата на доброто над злото, а аз съм убеден, че с Неговото покровителство, че ще победим и коронавируса. Това каза пред бТВ кметът на Поморие Иван Алексиев.
Игуменът на манастира епископ Йеротей пък разкри, че змеят, прободен с копието на светеца, се е наричал вирус. Това можело да се прочете в книгата на латински писател от древността. И днес имаме нужда от застъпничеството на Св. Георги, добави свещеникът.
На Гергьовден Поморие отбелязва своя празник. Закрилник на морското градче е свети Георги. Неговото име носи и единственият действащ мъжки манастир в Южна България, създаден преди повече от 150 години. Той привлича поклонници от цялата страна и от чужбина и те са най-много на Гергьовден.
Кметът на Поморие честити празника на своите съграждани и на всички, които носят името Георги, както и на българските войни.
„От тази година си връщаме традиционния Гергьовденски панаир. Той се провежда на открито в двора в близост до манастира, както е било едно време. Спазват се всички мерки, които са предписани от Министерството на здравеопазването. Жителите и гостите на реда сами спазват правилата“, добави той.
Чудесата започват още от църквата в светата обител, където ни посреща каменна икона на Свети Георги, а лековитото аязмо в над 20-метровата камбанария пази стотици истории на чудотворни изцеления, каза репортерът Лора Стаматис.
„Възстановяването на манастира става по интересен начин. Дядо Нено, който е бил ратай на местен чифликчия, идва на мястото, където е сегашната камбанария и разкопавайки открива каменна икона на Свети Георги и под нея бликва извор“, разказва епископ Йеротей.
„Селим бей е бил болен, а дядо Нено му занася от водата и така го излекувал. След това чифликчията дарява земята за изграждане на манастир с името на Свети Георги“, добавя игуменът на манастира.
Църквата е възстановена с дарения от миряни и има нов облик. Там се пазят много старинни реликви. Чудотворната икона на Свети Георги е една от тях. Вярва се, че тя има най-голяма сила в навечерието на празника.
На първо място хората се покланят пред иконата на Свети Георги, която е изографисана от местен зограф през 1888 г., каза още епископът.
„Храмът е ремонтиран, но има нужда от още довършителни работи. Общината винаги е помагала на църквата. Най-важното е това, че успяхме да съхраним този храм“, заяви кметът Иван Алексиев пред Нова телевизия.
Върхът на простотиите беше изкачен рано сутринта днес! Да видим дали нещо ще го надмине по-късно...