Партията на Слави си оставя вратичка за правителство на малцинството, но БСП може да е спънка
От ИТН, изглежда, допускат, че биха съставили коалиционен кабинет само на протестните формации
Президентът Румен Радев днес направи в един ден „маратон“ от консултации с представители на шестте парламентарни групи в новото Народно събрание. Те предшестват връчването на мандат за съставяне на правителство на най-голямата политическа сила – ГЕРБ, което ще се случи още утре. Извън констатацията, че Радев е изключително работоспособен, влизайки почти без почивка от консултация в консултация, от днешните срещи могат да се направят и няколко извода.
Политическата ситуация остава с много неизвестни, най-важната от които е дали ще се състави редовно правителство или ще се ходи на бързи предсрочни избори.
Ясно е, че мандатът на ГЕРБ няма да се реализира. Всички останали пет формации са категорични, че партията на Бойко Борисов следва да бъде поставена в изолация и да излезе от властта.
Вторият мандат според Конституцията отива при „Има такъв народ“ на Слави Трифонов. Оттам все още не дават ясен отговор дали ще се нагърбят със съставянето на кабинет. Индикациите след изборите на 4 април са, че по-скоро няма да го направят.
Все пак лъч надежда даде изказването на зам.-председателя на партията Тошко Йорданов след консултациите при президента днес.
„Ние в коалиция с партии от статуквото няма да влезем. Ако изобщо може да се стигне до правителство, то е с другите две партии от протестите“, каза Йорданов.
Колкото и да е лаконично, това изявление подсказва, че все пак от ИТН биха сформирали кабинет, въпреки че депутатите на въпросните протестни партии са 92-ма – доста по-малко от нужните 121. Ако бяха категорични, че не биха съставили правителство при очевидната липса на мнозинство, то хората на Слави Трифонов можеха да го кажат директно. Те обаче си оставят отворена вратичка.
И след консултациите при президента днес БСП и ДПС не промениха позицията си, че биха подкрепили кабинет на ИТН, без да участват в него и без коалиционно споразумение. Т.е. бихме имали класическо правителство на малцинството, но с подкрепа от конституционно мнозинство.
Социалистите обаче поставят условия, които те обявиха още в събота – след заседанието на Националния съвет на партията. Проблемът е не в самите условия, които изглеждат изпълними за протестните партии. Проблемът е, че от БСП настояват да бъдат потърсени за консултации по съставянето на кабинета. Това бе казано и в събота, бе потвърдено и днес от лидера Корнелия Нинова.
За партията на Слави Трифонов това може да се окаже неприемливо от имиджова гледна точка. Разговори или преговори с БСП биха предизвикали обвинения и спекулации, най-вече от ГЕРБ, че се прави коалиция с „комунистите“ въпреки обещанието на Слави Трифонов.
От друга страна, ДПС засега изглеждат доста по-непретенциозни. Те не поставят ултимативни условия за подкрепа. А с техните 30 депутата кабинет може да бъде избран и без гласовете на БСП. Тогава изборът ще е на ръба – със 122 гласа. (Не е изключено и ГЕРБ да помогнат с няколко „за“, каквито заявки се чуват от партията на Бойко Борисов.)
Това все пак ще е нестабилен вариант. Обвиненията за сдружаване и поставяне в зависимост от ДПС са неизбежни.
Дали обаче може да има проблеми със съставянето на коалиция между трите партии на протеста?
Най-малката формация - „Изправи се! Мутри вън!“ (ИМВ) около Мая Манолова, изглежда, е готова за безусловна подкрепа на ИТН. Това се потвърди и днес.
От „Демократична България“ (ДБ), която е с претенции да представлява интелигенцията, днес отново повториха, че безусловна подкрепа не биха дали. Тяхното изискване е малко общо формулирано – те искат гаранция, че евентуалното правителство ще е кабинет на промяната. Според председателя на парламентарната група на ДБ Христо Иванов, има риск при голямо мнозинство в парламента около новото управление да се стигне до утвърждаване на статуквото.
Ако и ГЕРБ, и ИТН не съставят кабинет, тогава президентът има право да избере на кого да връчи последния, трети, мандат – на БСП, на ДПС, на ДБ или на ИМВ.
Вероятността такъв да получи партията на Доган клони към нулата. Тя е отявлен противник на президента и е поддръжник на статуквото, особено в съдебната власт и прокуратурата, което Румен Радев се опитва да елиминира.
БСП също е определяна като партия на статуквото от протестните формации. От друга страна, президентът бе издигнат от нея през 2016 г., макар и като независим кандидат – чрез инициативен комитет. Ако той връчи третия мандат на друга формация, това би го поставило в неудобна ситуация. От друга страна, Радев е показал, че няма проблем да действа независимо от БСП.
Има и прагматичен момент. БСП не би получила подкрепа за съставяне на правителство от партиите на протеста. Т.е. тя би разчитала на ГЕРБ и ДПС, което е имиджово неприемливо за социалистите и трудно ще се случи.
„Демократична България“ остават силно резервирани към получаване на третия мандат. Те се обосновават, че са пета сила в парламента и че ако мандатът на втората – ИТН, не се реализира, друг вариант не изглежда да е работещ.
„Изправи се! Мутри вън!“ биха могли да получат евентуалния трети мандат, макар че са най-малката формация със само 14 депутати. Това би било доста екстравагантен вариант, но не бива да се изключва напълно.
Мая Манолова, Николай Хаджигенов и Арман Бабикян не изглеждат солидно за сформиране на правителство. Ако все пак те се решат на това, няма да имат проблем да разговарят за подкрепа с БСП и дори с ДПС, както поне става ясно от заявките на адв. Хаджигенов. Тя обаче няма да е достатъчна. Ще е нужно да се прибегне до помощта на протестните партии – ИТН и ДБ. Те обаче ще подходят с много резерви и трудно биха склонили да подкрепят Мая Манолова, която има имидж на безскрупулна популистка, която си мени позициите през годините според конюнктурата. Това би било особено неприемливо за „Демократична България“.
Стигне ли се до трети мандат, изглежда, той би могъл да се реализира само от ДБ, но и това е много малко вероятно.
При провал на трите мандата за съставяне на кабинет президентът е длъжен да разпусне Народното събрание и да свика нови парламентарни избори. С темповете, с които се върви, те може да са през летните юни, юли или август, което няма да е много добър вариант.
На нови избори ....ще се види тоя народ дали трябва да съществува. Идва тотална разруха. Сами си го избрахме. 10 г. Вървяхме напред. Група лъжци цяла година ни убеждаваха че сме много зле.ще сменят модела......е сега ще видите модела на големия ХОЙ.
НИКОЯ ПАРТИЯ не печели!
Никоя партия не може да диктува правилата.
Никой не може да прави каквото си иска.
Всички са готови да се захапят във всеки един момент.
Народа кучета ни яли - това е ясно.
Ама сега и на костюмарите им е трудно
С интерес чакам реакциите им при поредния провал
Едно че ще се осерът ми ако Бойко изкара 10 хиляди протестираще пред парламента да замерят с яйца и домати Мая Слави Татяна Хаджигенов Бабикян и Хр.Иванов?????
Aйде Мая го игра с майките от системата ни убива- бяга и се кри.. ами другите със тези миши сърца и миши физиономии???
Няма да изкарат и 30 дни протести и блокирана столица помнете ми думата ...
А не могат да направят нищо - щото срещу тях не беше направено.
Ама пенсионерите като останат без помощи , държавата без еврофинансиране друга песен ще запеят всички..