Радев към „Демократична България“: Във ваше лице десният избирател отново намери представителство в НС
Христо Иванов потвърди тезата си, че евентуален трети мандат за съставяне на правителство от тях не би бил работещ вариант
„Мястото на Вашата коалиция е важно, защото в нейно лице десният избирател отново намери своето представителство в българския парламент. Отреди Ви важна роля в самото 45-о Народно събрание и не по-малко важна роля в общия политически дневен ред на страната.“ Това каза президентът Румен Радев в началото на консултациите за съставяне на правителство с „Демократична България“ (ДБ).
На срещата пристигнаха председателят на парламентарната група на коалицията Христо Иванов, зам.-председателят на Народното събрание (НС) Атанас Атанасов и Борислав Сандов от партия „Зелено движение“.
Радев явно направи реверанс към ДБ като контрапункт на партия ГЕРБ, която също се счита за дясна, но срещу която има мощен политически фронт в новия парламент. Президентът постави и пред ДБ въпроса какво им е виждането по отношение на евентуален трети мандат за правителство.
Христо Иванов отново повтори тезата си, че избирателят им е отредил петото място, затова и основната опция била да бъде съставен кабинет с мандата на втората сила - "Има такъв народ" (ИТН) на Слави Трифонов. Все пак Иванов обясни, че следва да се изчака дали ще се стигне до връчване на трети мандат и даде да се разбере, че вариант той да бъде получен от ДБ не бива да се изключва напълно.
Той заяви, че имат критерии за евентуална подкрепа на правителство на ИТН, без да ги наричат предварителни условия. Според него, ако се състави кабинет, той трябва да е кабинет на промяната.
Президентът призова да се търсят всички възможни варианти за постигане на рационално правителство и за намиране на баланс между неотложните задачи и времето, което би имало евентуалното следващо управление.
Иванов изрази опасения, че има риск евентуален кабинет да получи широка подкрепа, което обаче да доведе до продължаване на статуквото. Той подчерта, че основен приоритет за ДБ е справяне с кризата на държавността и с разпада на институциите.
Христо Иванов заяви, че ако се стигне до нови предсрочни избори, трябва поне да се промени Изборният кодекс в посока премахване на съществуващи бариери за гласуване за част от българските граждани.
Съвременното политическо противопоставяне е между неоконсерватизма и неолиберализма /глобализма/. Границите между ляво и дясно отдавна са размити и миришат яко на нафталин.