Бягането като средство за сваляне на килограми – подходящо ли е за теб
Бягането е уникална форма на физическа активност, но не е за всеки
Пролетта е тук и много хора се „събуждат“ за идеята, че искат да отслабнат и да влязат в по-добра форма. Един от най-често използваните инструменти за постигането на тази цел е бягането. Още в началото, ще кажа, че нямам нищо против бягането и дори го харесвам, но смятам, че е форма на физическа активност, която не е за всеки (поне в началния етап). Макар и бягането да е нещо естествено, за повечето хора повече вреди, отколкото помага – в дългосрочен план. Причината е, че начинът на живот е такъв, че доста ограничава разнообразието от движения, които извършваме и това води до ограничения в мобилността, за които не си даваме сметка.
1.Изпълняваме упражненията по начина, по който се движим в ежедневието
Мнозина вярват, че могат да се движат по един начин, когато тренират и по друг начин, когато са извън залата, парка, стадиона. Това е заблуда! Дори и да знаем каква е правилната техника на дадени упражнения, това остава на ниво знание, когато тялото, физически не е способно да ги изпълни. Ние изпълняваме упражнения, по начина, по който се движим ежедневно.
Например, хората, които седят по цял ден, обикновено пренасят модела от седенето в упражненията.
Когато става въпрос за бягане, то определено изисква определена техника. Бягаме така, както вървим. Отделете време, за да огледате как ходят хората около вас – може би, с единия крак стъпват навън (пръстите са отворени навън); пренасят тежестта на единия крак от външната страна на стъпалото, а на другия от вътрешната страна на стъпалото; тежестта им отива прекалено много върху петите и т.н. Всичко това са модели на движение, които пренасяме и в по-динамичната физическа активност. Но тогава става още по-лошо, защото когато има динамика или тежест в самото движение, тогава неправилният начин на стъпване, травмира още повече меки тъкани, които не са предназначени да понасят тежест.
Доста хора имат проблем с колената, таза, ахилесите, глезените. В повечето случаи, това се дължи на такива дисбаланси, които водят до ограничение в мобилността и когато включим още натоварване, това допълнително травмира ставите и меките тъкани.
2.Бягането е за начинаещи?
Много от хората, които искат да свалят килограми и избират бягането като основно средство за това, попадат в графа начинаещи по отношение на двигателните си способности. Няма значение от колко години го правите. Ежедневно, по време на разходка в парка, виждам жени и мъже, които от години бягат всяка сутрин и не че трябва да се откажат от това, но биха могли да добавят някои неща, които да подпомогнат правилната им техника, така че да не вредят на ставите си. Когато някой от тях мине покрай теб, можеш да видиш как замята стъпалото и подбедрицата си навън, а това усуква коляното. Как не движи ръцете си от рамото, а движението е само в лакътната става и т.н. Всичко това вреди на ставите и води до хронични болки и контузии. Колкото повече бягате по този начин, толкова повече вредите на тялото си.
Когато имате повече наднормено тегло или пък не извършвате по-интензивна физическа активност, достатъчно често, тогава бягането е последното нещо, което трябва да направите.
Преди да се захванем с по-сложни движения – от гледна точка на координация и качества, които трябва да притежаваме, трябва да имаме основите. Трябва да знаете как да движите тялото си правилно и осъзнато. Това е липсващото парченце – осъзнатото движение. Да усещаш как, когато промениш ъгъла на движението, променяш натоварването; как, когато стъпиш на външната част на стъпалото, това се отразява нагоре по веригата и къде го усещаш в колянната и тазобедрените стави. Това отнема време, но всичко започва с изграждането на определена сила – силата да движим тялото си в различен обем на движение.
Нямате идея, колко често гледам хора, които наистина се стараят – всеки ден бягат, отделят време, влагат усилия, но не постигат резултати. Гледам ги и си мисля, че ако отделят дори два пъти в седмицата, за да тренират – първо със собствено тегло, а после и с малко тежести, за да изградят сила, тогава ще имат много по-добър резултат – ще активират повече мускули и ще горят и повече калории.
Техниката на бягане на повечето хора е такава, че изобщо не активират достатъчно мускули в тялото си и не постигат резултати, не защото с бягане не става, а защото с такава техника е невъзможно.
3.Бягането и силата
Силата е основното качество, на което се градят издръжливост, скорост и ловкост. Качествата се вплитат едно в друго, но не могат да се надграждат, ако основите липсват. Не е случайно, че в подготовката на всеки един спортист има силова част. В някои спортове интензивността е по-голяма, в други по-малка, но силата винаги е необходима. Затова, всеки, който иска да бъде в добра форма, трябва да включи и тренировки, които да изградят тази сила. Когато основите са положени, тогава може да се добави и динамика в тези упражнения – както са скачащи клекове, скачащи напади, скачащ бг-клек и т.н. Динамиката на упражнението затруднява техниката и там също трябва да се отдели време, за да можем да балансираме и да изпълняваме упражненията правилно.
Когато и това стане лесно, тогава можем да добавим бегови упражнения и вариации на подскоци. Беговите упражнения предшестват бягането. Всеки, който ходи на лека атлетика, започва с тях. Защото те ни учат как да движим и използваме стъпалата си – правят ги по-силни и способни да понесат по-интензивни и дълги бягания. Беговите упражнения помагат, за да координираме долната и горната част на тялото и ни дават възможност, да се движим по-осъзнато – защото интензивността е по-малка. И не се тревожете и с бегови упражнения можете да горите калории. Не е необходимо да правите обиколки и да навъртате километри в парка или на стадиона, за да това да се случва.
Бягането е уникална форма на физическа активност, но не е за всеки (на първоначалния етап). Това не означава, че никога не трябва да бягате, но трябва да дадете време на тялото си и да положите усилия в други направления, за да станете достатъчно силни и координирани, за да го правите. Има много начини да сте във форма, но залагайте на тези, които в дългосрочен план имат ефект и тези, които не рушат тялото ви. Дълголетието в тренирането се дължи на здравето. Ако не подхождаме осъзнато към това как се движим, тогава рискуваме доста често да се налага да правим паузи, заради болки и травми.
Източник: https://inspiredfitstrong.com/