Валери Ангелов: Хиляди неща са необходими за здравия човек и само едно на болния – здраве!
Държавата има механизъм да поеме безплатните лекарства за деца и пенсионери, посочи Ангелов
- Г-н Ангелов, от години работите в сферата на здравеопазването, а в момента сте кандидат за народен представител, на когото акцентът му e здравната профилактика в България. Защо се фокусирахте върху профилактиката?
- Да, вече доста години работя в сферата на здравеопазването, като опита си съм натрупал в най- големите и иновативни болници в България, а към момета ръководя и едно от най-модерните лечебни заведения за изнвънболнична помощ в Бургас, а именно Медицински център 4Life. В този ред на мисли ясно виждам всички пробойни, които спешно трябва да се запушат. В България едва 2,8% от общите разноски за здраве отиват за профилактика. Всъщност, те не трябва да се наричат „разноски за здраве“, с този процент- те са разноски за лечение. Профилактичната дейност очевидно е в недостатъчен обем, недостатъчно финансирана и недостатъчно промотирана. А финансиране има - бюджетът на НЗОК за тази година е над 5,3 млрд. лева. Не можем да избягаме от болничното лечение, но можем да се фокусираме да не стигаме до него. Затова моята цел е да се работи за здравето, а не за лечението на българина.
- Да се работи за здравето, а не за лечението. Какво означава това, малко хора ще го разберат?
- Предотвратимата смърт в България е много висока и това дава възможност за подобряване на качеството и координацията на здравните услуги. Знаете ли, че според данни на ЕС, 19% от всички смъртни случаи или 20 000 случая е можело да бъдат избегнати. 20 000 случая са 20 000 човека, това са община Приморско и община Созопол взети заедно. Представяте ли си, че хора колкото две бургаски общини са можели да бъдат живи. Как? С по-добра профилактика. Ако се беше работило за тяхното здраве, а не за тяхното лечение. И тук ще кажа, че имаме национална програма за превенция, която е съсредоточена уж в ранната диагностика на незаразни болести и по-специално сърдечно-съдови заболявания, но това не е повлияло особено на смъртността и на всеки трима човека, двама умират от сърдечно-съдово заболяване. По данни на Евростат България има втората най-ниска очаквана продължителност на живота сред държавите от ЕС. Защо? Защото програмата за превенция е неефективна. Профилактиката има за цел да те държи здрав, а ако се разболееш - да те лекува възможно най-скоро, когато няма усложнения. Нека да се съсредоточим в/у превенцията, а не в/у болничното лечение и направим така, че хората да не стигат до там.
- Какви ще бъдат последиците от по-добрата държавна политика за профилактика?
- Първо, по-добрата профилактика ще повиши качеството на живот на българина. Ние може да не го осъзнаваме, но профилактиката ни е толкова влошена, че повечето от заболяванията се диагностицират в късни стадии, в момент, когато вече има усложнения, когато вече състоянието е необратимо. Тук не говоря само за онкологични заболявания, говоря за диабет, хипертония, ортопедични заболявания, съдови заболявания, почти всичко. И ако едно съдово заболяване може да се лекува в начален етап с медикаменти, то в един напреднал момент може да се стигне до ампутация и до инвалидизиране на пациента. Защо трябва да стигаме до там? До там се стига от липса на здравна култура, от липса на каквато и да било профилактика и основно- от липса на държавна стратегия това да бъде предотвратено. Държавата има механизъм да направи профилактиката задължителна, защото личното здраве може и да е личен ангажимент, но стигне ли се до хоспитализация, вече е държавна отговорност. Защото не е едно и също дали държавния НЗОК ще даде 30 лв. за профилактичен преглед или 3000 лв. за лекуване на усложнение. И тук идва второто- по-добрата профилактика и по-доброто качество на живот на българина ще освободи държавен ресурс, който в момента отива за болнично лечение. И този свободен ресурс ще може да бъде използван за други цели, като например безплатни лекарства за деца и пенсионери.
- Патриотична коалиция „ВОЛЯ и НФСБ“ са заложили в програмата си безплатни лекарства за децата и пенсионерите. До колко реализуемо е това обещание?
- Първо да уточним, че „безплатно“ означава, че просто парите няма да дойдат от джобовете на родителите на болните деца и от джобовете на пенсионерите. Всеки знае, че безплатното не съществува, все някой някъде плаща. Нашата визия е, че държавата трябва да плаща за тези най-уязвими слоеве на обществото- децата и пенсионерите, особено що се отнася за лекарства. Не може и този товар да пада на раменете на работещите, там има достатъчно тежест. Знаете ли, че когато се коментира сред младите семейства броя деца, винаги се стига и до разхода за лекарства, ако някое от децата се разболее. Това не е маловажен разход, колкото и други да се опитват да го изкарат като такъв. Държавата има достатъчно механизми, за да го поеме- както казах вече, за 2021 година бюджетът на НЗОК е над 5 милиарда лева. Ще повторя пак- 5 милиарда! Искате да ми кажете, че в тези 5 милиарда годишно няма пари за сироп за кашлица? Разбира се, че има. Но ако няма, с подобряването на профилактиката и намаляването на болничното лечение, вече ще има. Защото... Хиляди неща са необходими за здравия човек и само едно на болния – ЗДРАВЕ!