Ваксината на "АстраЗенека" вече се казва Vaxzevria
Докато много държави затягат ограниченията, във Великобритания дойде "щастливият понеделник"
Ваксината на Оксфордския университет и "АстраЗенека" срещу коронавирус вече ще се казва Vaxzevria. Това става ясно от съобщение на Европейската агенция по лекарствата, пише вестник Сега.
Канада спря употребата на ваксината на "АстраЗенека" за хора под 55 години поради опасения, че тя може да бъде свързана с тромби, съобщи "Гардиън". Мярката е препоръчана от Националния консултативен комитет по имунизацията. "Има значителна несигурност за ползата от предоставянето на ваксината на "АстраЗенека" на хора под 55 години", обясни д-р Шели Дийкс и допълни, че препоръките идват на фона на нови данни от Европа, които предполагат, че рискът от образуване на кръвни съсиреци сега е потенциално един на 100 000, много по-висок от 1 на един милион, както се смяташе. Д-р Дийкс каза още, че повечето от пациентите в Европа, които са развили рядък кръвен съсирек след ваксинация с "АстраЗенека", са жени под 55-годишна възраст, като смъртността сред тях достига до 40%.
Д-р Джос Реймър от ваксинационния център в Манитоба казва, че въпреки констатацията, че няма повишен риск от образуване на кръвни съсиреци като цяло, свързани с "АстраЗенека" в Европа, се наблюдава рядък, но много сериозен страничен ефект предимно при млади жени в Европа. Това се случва между 4 и 20 дни след поставяне на ваксината.
Полското правителство въвежда от днес нови ограничения заради пандемията, съобщи БНТ. Всички пристигащи в Полша задължително ще бъдат поставяни под карантина. Изключение ще се прави за идващите от зоната на Шенген, но само, ако имат негативен тест за COVID. Карантината няма да важи и за студенти и работещите в сферата на транспорта.
В Румъния продължават протестите срещу ограничителните мерки срещу COVID-19. Демонстрации имаше в няколко града, като най-много хора, скандиращи "Свобода!", излязоха в Букурещ. Ограничителните мерки влязоха в сила на 28 март и ще действат поне 14 дни. Те предвиждат забрана за излизане от домовете след 20 ч. в населените места, където нивото на заболеваемост през последните 14 дни е над 7,5 на 1000 души население. Там, където заболеваемостта е над 4 на 1000 души, но под 7,5 на 1000, забраната за излизане от домовете след 20:00 ч. ще бъде в сила за петък, събота и неделя.
Търговските обекти ще затварят в 18 ч. в петък, събота и неделя в населените места, в които заболеваемостта е над 4 на 1000 души, а там, където е над 7,5 на 1000, мярката ще бъде валидна през цялата седмица. Затварят се спортните зали и фитнесите в населените места с ниво на заболеваемост над 4 на 1000 души. Гражданите ще могат да излизат до 2 ч. за католическия и православния Великден (3-4 април и 1-2 май).
През последните дни в Румъния има средно по 5800 положителни теста на ден.
В понеделник Румъния регистрира най-големия си брой пациенти с COVID-19 в отделенията за интензивно лечение - почти 1400 - от началото на пандемията. Приблизително 12 000 души, заразени с COVID-19, са в болница. Досега страната, която е с над 19 милиона души население, е регистрирала над 940 000 случая на коронавируса. Жертвите му са 23 234.
Турция също затяга ограниченията, разказва БНР. Забраняват се събиранията за общите хранения по време на свещения месец Рамазан, както беше и миналата година. Ще се налагат уикенд локдауни по време на Рамазана в червените зони, където от 1 март има само неделни локдауни. Остава в сила и вечерният час всеки ден от 21 ч. до 05 ч. Ресторантите само ще доставят храна.
Турция започна да съобщава за по около 30 000 нови случая на зараза всеки ден. Общият брой на случаите превиши 3,2 милиона от началото на пандемията, а жертвите са вече над 31 000. 58 от 81-те окръга на страната сега са обявени за високо рискова или червена зона, в това число и Истанбул и Анкара. Около 80 процента от 84-милионното население на Турция живее в тези райони.
В Англия дойде "щастливият понеделник" - след двумесечно затваряне хората вече могат да спортуват на чист въздух и да се срещат на улицата с приятели. В същото време препоръката за дистанционна работа не е премахната, като целта е да използват обществен транспорт само когато е необходимо, съобщава БГНЕС, като цитира "Евронюз". Властите се притесняват, че вълната, обхванала континентална Европа, ще се разпространи и там и са предпазливи, макар и 30 милиона души във Великобритания са получили първата доза от ваксина, т.е. 60% от възрастното население.
Улиците на Флоренция, водещата туристическа дестинация в Европа, са пусти. Тоскана, подобно на Калабрия и Вале д'Аоста, са преместени от оранжева във високорисковата червена зона. На Великденските празници повече от половината от населението на страната ще остане под ключ, а останалата част в частична карантина.
В Унгария ограниченията са удължени до 8 април. Страната продължава да спазва комендантски час, ресторанти, културни институции, магазини и училища остават затворени.
Четете преди да пишете