Стефана Караджова: Защитник съм на ниското данъчно облагане и честната конкуренция
През периода 2021 – 2027 година, страната ще има възможност да удвои размера на публичните инвестиции, заяви тя
Стефана Караджова е магистър по „Политически науки” и „Международни отношения”. Има и следдипломна квалификация по Международни икономически отношения и години опит в държавната администрация. Законодателен сътрудник е по изготвяне на законодателни проучвания по Програма „Студенти на стаж към Парламента” по време на изучаване на висшето си образование. Консултант в областта на енергийните проекти, финансови и бизнес консултации на компании и физически лица. Работи по международни проекти, свързани с европейско финансиране на държавни дружества, български производители и предприемачи. Има отношение и към проекти свързани с модерното образование, като предприемачество, протокол, етикет, дипломация за деца в училищата. Владее английски и руски езици.
- Госпожо Караджова, Вие сте едно от новите лица в листата на ГЕРБ-СДС. В кой сектор ще сте най-полезна в екипа на коалицията?
- Ще продължавам да работя в областта на международните проекти и международните отношения, които са в основата на мястото на страната ни на картата на международната сцена. Вярвам в обществения ред и демократичните ценности, основани на законност и предвидимост. Ще работя за създаване на условия за добър живот във всяко населено място, независимо от големината му. Възпитана съм в ценности, като уважение, подкрепа за правата и свободата на личността, национална идентичност и културна уникалност. Искам всеки да има възможност за достоен живот, развитие, изразяване, солидарност, както и подкрепа за хората в нужда.
- Кои са Вашите лични каузи?
- Ревностен защитник съм на представителната демокрация с обществен дебат и гражданско участие, за ефективно държавно управление, публичните инвестиции и ниско данъчно облагане. Винаги съм казвала „Да” на пазарната икономика, предприемачеството, честната конкуренция. За всичко това е необходимо да продължаваме с образованието, като ключов приоритет за страната. За да постигнем икономическо възстановяване, растеж и интеграция в Еврозоната, е необходимо да започнем от модерното образование в училищата и университетите. Важно е внедряването и участието в разработването на „зелени“ технологии и дигитализация на публичния и частния сектор. Достигане до висока заетост, ефективна система за социална закрила и ниска данъчна тежест. За всичко това ще спомогне „Зелената сделка”.
- В България се чуват различни мнения относно „Зелената сделка”. Какво да очакваме?
- Благодарение на нея ще имаме по-чисти въздух и вода, ще се оползотворяват отпадъците. „Зелената сделка” е енергийната ефективност, от санирането до ВЕИ енергийните източници, които ще дадат възможност да се произвежда „чиста енергия“, да е конкурентоспособна, без да уврежда природата и да гарантира високо качество на живот на хората в България. Всичко това е свързано и с предотвратяване на риска от възникване на хронични кризи, породени от икономическа, социална и политическа нестабилност. Страната ни трябва да продължи активно да използва всички възможности, произтичащи от членството в ЕС, включително в сферите на политика на сближаване (Кохезионна политика), Обща селскостопанска политика, инструментите за финансиране на науката и иновациите, като допълнителните фондове за подкрепа на възстановяването и устойчивостта на икономиката и здравеопазването.
- Какво да очаква страната ни през следващите години, като подкрепа от ЕС?
- През периода 2021 – 2027 година, страната ще има възможност да удвои размера на публичните инвестиции, благодарение на средствата от пакета инструменти „Европа от следващо поколение“ и традиционните европейски фондове (оперативни програми). Цялото финансиране, което ще е на разположение на страната до 2030 година, ще е в размер на 50 млрд. лева. Ефективното използване на тези средства, би създало възможности за ускорена модернизация на страната, в условията на „зелен“ и „дигитален“ преход, намаляване на безработицата и повишаване на стандарта на живот на българите в страната, различна демографска картина, квалифицирана работна ръка с по-високо заплащане, продължаващи инвестиции във всички типове инфраструктура, като пътна, железопътна, ВиК, градска среда, енергийна ефективност. Необходимостта от продължаване на реформите в редица сфери като съдебна система, образование, здравеопазване, енергетика и не на последно място социална политика, ще продължават да бъдат приоритет в управлението и законодателната дейност.