Ивайло Иванов: Конгресният център привлича туристи, които харчат 10 пъти повече от останалите
Реалистично е да се работи и в посока отваряне на Бургас към морето и развитие на вътрешно плаване между населените места, каза директорът на ДППИ-Бургас
- Господин Иванов, вие представлявате държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура” в Бургас. Малко хора знаят, че Конгресният център реално е под ваше управление. Имахте силен старт, въпреки Ковид кризата. Как ще се развива тази база?
- Една от основните дейности на ДП „Пристанищна инфраструктура“, като управителен орган на българските пристанища за обществен транспорт, е управление на държавната собственост в пристанищата за обществен транспорт. Също и изграждане на пристанища и пристанищни терминали – държавна собственост, реконструкция и поддържане на пристанищните терминали.
През последните 4 години ДП „Пристанищна инфраструктура“ е инвестирала повече от 30 млн. лв. в изграждането и подобряването на инфраструктурата, както в зоната за свободен достъп, така и за товарно-разтоварната дейност. Един от последните ни проекти бе изграждането „Конгресен център и офис пространства“.
За мен бе чест в края на 2020 г. да приема приза „Сграда на годината“ в категория „Проекти свързани с развитието на градовете – градска среда и култура“.
Конгресният център разполага с 3 основни зали за събития. Зала „Черноморие“ е с капацитет 500 места, оборудвана с най-висок клас аудио-визуална техника и сценично осветление, зала „Форос“ е с капацитет 250 места, а зала „Бургас“ – 100 места. В сградата има и над 2000 кв.м. първокласни офис пространства, които ще се отдават под наем. Благодарение на идеалното си местоположение, просторни зали и модерно оборудване, Конгресният център е отличен избор за провеждане на световни и национални конференции, конгреси, изложения, концерти, и други събития.
- Вие сте в листата на ГЕРБ-СДС за народни представители. Сред приоритетите на партията е развитието на конгресен и спортен туризъм в региона. Защо това е толкова важно за общността?
- Този тип туристи харчат 10 пъти повече от останалите. Конгресният туризъм е едно от най-печелившите направления. Причината - практикува се от платежоспособни хора (бизнесмени, културни деятели, дипломати, научни работници и др.). Те обикновено са с по-високи изисквания към условията и качеството на услуги. Конгресният туризъм удължава туристическия сезон, защото силата му е през пролетта и есента.
За краткото време, в провеждахме събития през месеците септември и октомври през 2020 г., бяхме домакини на няколко големи събития. Конгресният център даде възможността Бургас да бъде първият град, който прие мащабен Международен симпозиум по биоинформатика и биомедицина - BioInfoMed' 2020. В него участваха водещи учени от цял свят, които представиха най-съвременните изследвания и иновации в биомедицината, биоинформатиката, компютърни технологии, обществено здравеопазване и качество на живота.
Друго важно събитие за Бургас в началото на месец октомври, бе Годишната конференция на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST), (доскоро Българска аутсорсинг асоциация). Това беше възможност да рекламираме офис пространствата в Конгресния център. Това доведе до наемане на такъв от една от големите компании в IT сектора. Компанията за изнесени бизнес процеси и аутсорсинг „A Data Pro“ ще отвори офис през пролетта, като целта им е да работят 50 души в Бургас.
Убеден съм, че няма да е само една фирмата, която ще вземе решение да се премести в Бургас, с което градът ни има огромни шансове да се превърне в притегателен център за IT компании.
- Как виждате развитието на Бургаска област през следващите 4 години. Освен в туризъм, какви инвестиции са необходими, за да продължава да се повишава стандартът на живот?
- С по-бързи темпове на развитие и инвестиции в транспортната инфраструктура и транспорта. Една от силните страни на Бургас е отличното географско положение и добрата обща свързаност – пристанище, магистрала, летище.
Пристанище Бургас е част от основен общоевропейски транспортен коридор „Ориент /Източно средиземноморие“, който свързва германските пристанища Бремен, Хамбург и Рощок през Чешката Република, Словакия, Румъния, България и Гърция. Той обединява железопътни и пътни връзки, важни пристанища и летища. Това е възможност Бургас да бъде логистичен хъб за товари, както към запад, така и към изтока. Градът ни е подходящ за бизнес локация, с всички логистични условия, които се търсят при решение за инвестиция (излаз на море, магистрала, ЖП линия, пристанище).
Необходими са още инвестиции в развитие и разрастване на индустриалните зони и изграждане на логистични паркове.
Реалистично е да се работи и в посока отваряне на града към морето и развитие на вътрешно плаване между населените места с цел превоз на пътници. Развитието на този вид транспорт, особено през летните месеци би намалило задръсванията в региона, замърсяванията от изгорелите газове на автомобилите.