Дипломат обвърза шпионската афера с Байдън и споровете със Скопие
Тихомир Стойчев пък изтъкна, че е разкрита малка група, а по върховете има по-интересни хора
България влиза като член на НАТО и ЕС в тенденцията за много по-изострена реторика и опити за натиск върху Русия и президента Путин, особено и след встъпването в длъжност на новия американски президент Джо Байдън. Така бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев коментира в „Денят започва“ по БНТ шпионската афера.
България ще придобива все по-голямо значение и за общата стратегия на НАТО, и за руските интереси в региона, подчерта той.
Според него, такъв тип скандал и разработка повече от година със сигурност е с участието на партньорски държави.
Основната цел и интереси на руските служби са операциите, които се извършват на наша територия, коментира дипломатът.
„Турция е обявена за ненадежден партньор на НАТО. Близкото сътрудничество с Русия поставя под съмнение доколкото югоизточната ни съседка може да е стабилен фактор в региона. България и Румъния ще поемат все повече северното крило на НАТО като допирни точки с руските интереси в региона“, добави той.
„Заради откриването на координационния център на военно-морските операции във Варна, увеличаването на присъствието на ВВС в Румъния и на американските дронове там, ще се повиши интересът на руските служби към България“, изтъкна Керемедчиев.
„Троянският кон на Русия на Балканите в Сърбия. Оттам минават всички интереси. Имаше опити за задържане на Черна гора в орбитата на Русия, но това не се случи. Сега главната цел е Северна Македония. Колкото по-лошо са отношенията с България, толкова повече руските интереси са защитени. Възпирането на Скопие за членство в ЕС е една от основните цели на Москва“, подчерта той.
Йордан Божилов от Софийския форум по сигурността пък сподели, че познава част от обвиняемите и е шокиран от това, че е възможно да се създаде такава мрежа и тя да функционира.
България е оперативно интересна за много държави, допълни той.
„Във влиятелните европейски и американски издания това е едно от водещите заглавия - разбиването на шпионска група на Русия у нас. Така че, тази тема ще стане елемент от вземането на решения, включително ще наклони везните в насока санкции и по-твърдо отношение на отделните държави към Русия. Това е тема с много ракурси, не само шпионския скандал“, изтъкна Божилов.
Според него, след подобен скандал трябва да се види какви са щетите и това е въпрос на анализ, тъй като информация от НАТО се разпространява не само в секторите на сигурността, но и в други служби и министерства.
Ако не вземем поуки от това нещо, е възможно част от информацията, която трябва да получаваме, да не стига до нас. Ние трябва да покажем, че сме надежден партньор, допълни Божилов.
В „Здравей, България“ по Нова телевизия пък бившият съветник в ДАНС Алексей Петров каза, че разузнаването е втората най-древна професия и е също толкова „почтена“, колкото първата.
„България със своеобразната си роля на Балканите и в Черноморския регион и като член на Европейския съюз и НАТО императивно е обект на засилен разузнавателен интерес от Руската федерация. Това, което видяхме, е класически шпионаж като по учебник - с инструктажа, с групите и с резидента”, коментира той.
Той сподели, че „вижда“ в затвора за дълго служителя от специалните служби, снимал секретната информация с телефона си.
„Това е класика в жанра. Така се взима тази информация, за да не се оставят следи. Няма никаква друга причина да си снимаш информацията по този начин, а не я взимаш през акаунта си. Защото не е за служебно ползване, а за предоставяне на някого на когото не трябва. В случая - в полза на друга държава”, добави Петров.
Бившият шеф на ЦСБОП Тихомир Стойчев намекна, че е разкрита малка група, а по върховете имало по-интересни хора.
„Големият български разузнавач през последните години – Димо Гяуров, каза нещо такова и мисля, че е прав частично, че е реализирана една малка група, а по върховете има много по-интересни хора“, каза той в „Тази сутрин“ по бТВ.
„Генерал Решетников каза, че във всичките партии руските служби имат свои източници и канали, а сега се посяга на някакви хора на ниски нива в йерархията в Министерството на отбраната“, допълни Стойчев.
Според него операцията за неутрализирането на шпионската мрежа наистина е безпрецедентна в новата ни история, но в миналото МВнР и службите са действали по-професионално в такива случаи.
„Учуден съм, че преди при изгонването на руски дипломати не бяха посочени връзките им. Не видяхме и сериозни дела да се водят. Преди реакцията бе по-професионална от сегашната. Сега имаме безпрецедентен случай, доколкото се подхожда силово. Учудвам се, че онзи, когото наричат резидент е на напреднала възраст и той да ръководи група за вербовка“, заяви Стойчев.
„Българското министерство на отбраната разказва как се модернизира. По-скоро са търсили връзките между България и партньорите ѝ в НАТО", коментира той дейността на заподозрените в шпионаж.
Вероятно шпионите са търсели партньорските връзки между нас и другите играчи в евроатлантическата общност, защото извън тези договорености при разпадането на СССР, че НАТО няма да се разширява, това се случва, каза още Стойчев.
Това обяснява действията на Прокуратурата - от немай къде - при сигнал от съюзниците от запад. И неглижирането и категоричния отказ да се разследват ЯВНИ руски "мероприятия" по сигнали подадени вътре в страната. Става дума за (забележете) подаряване на паметници (руски) в цялата страна. НЕЗАКОННОТО разширение на паметника на САМООТРОВИЛИТЕ се с ОТКРАДНАТ метилов алкохол ОКУПАТОРИ-МАРОДЕРИ от Червената армия през 1944 г. в Бургас.
….ПРИКРИВАНЕТО от Прокуратурата (има подаден сигнал) на кражбата на демонтирания в Бургас паметник на главатаря на Червената армия, окупирала България през 1944 година – маршал Толбухин, и монтирането му в руската база на р. Камчия. И още... и още!
Но Прокуратурата СРАМЕЖЛИВО си обръща главата встрани!