Кога най-рано може да бъде одобрена руската ваксина „Спутник V“ в Европа
Изгледите са, че това няма да е в близко бъдеще
Руската ваксина срещу COVID-19 "Спутник V" е малко вероятно да получи одобрение от европейските медицински регулатори в близко бъдеще, смята Руският фонд за преки инвестиции (РФПИ), цитиран от ДПА.
Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) все още прави преглед на руската ваксина.
"Ако бъде одобрена - вероятно след юни - можем да доставим около 100 милиона дози за 50 млн. души в ЕС до три-четири месеца", каза пред вестник "Берлинер цайтунг" ръководителят на РФПИ Кирил Дмитриев.
Русия очаква, че след Унгария може и други държави от Европейския съюз да одобрят за използване "Спутник V" - независимо от решението на ЕМА. Дмитриев заяви, че Русия може да изпрати ваксини на подобни страни през април.
"Сега очакваме делегация на ЕМА в средата на април и се надяваме, че решението за "Спутник V" ще бъде чисто научно, а не политическо", каза той.
Критици обвиняват Русия, че използва ваксината си за пропаганда и геополитическо влияние.
Дмитриев, който оглавява фонда, отговорен за международната дистрибуция на "Спутник V", потвърди плановете ваксината да бъде произвеждана в Германия и други страни от ЕС.
В ход са преговори за производство на ваксината в заводите в Бавария на руската фармацевтична компания "Р-Фарм", каза той. "Р-Фарм" е подала и документи за одобрение на "Спутник V" от ЕМА.
Дмитриев заяви, че има и "предварителни споразумения с два други производителя в Германия", както и с Испания и Франция.
Ваксината, разработена от Националния център по епидемиология и микробиология "Гамалея" в Русия има 91-процентова ефективност срещу вируса според експерти. Учени казват, че това равнище на защита би траяло две години.
Русия рекламира и ниската цена и простите условия на съхранение на "Спутник V", която е одобрена за използване в над 50 страни.
Смята се, че тя е ефективна и срещу новите варианти на коронавируса.
Учени от "Спутник" и AstraZeneca също така работят заедно, за да видят дали могат да подобрят ваксината.
Източник: БТА