УМБАЛ „Дева Мария“ започва борба срещу последиците от COVID 19
От 15 февруари стартира профилактичен пакет за оценка на риска при пациенти, преболедували коронавирус
От следващата седмица УМБАЛ „Дева Мария“ започва да предлага профилактичен пакет за оценка на риска при пациенти, преболедували коронавирус. Инициативата е на управителя на болницата и специалист по анестезиология и интензивно лечение- д-р Христо Якимов, който в последните месеци взе активно участив е борбата с COVID 19 и обслужваше най-тежките случаи.
Осланяйки се на опита си, д-р Якимов сформира екип, който да проследи пациентите, излекувани от коронавирус. Профилактичният пакет ще включва преглед при топ специалистите по кардиология или съдова хирургия- д-р Мариана Контева или д-р Галин Желев, нативен скенер на бял дроб и лабораторни изследвания.За улеснение на пациентите,всички стъпки по пакета ще се случат в един ден, а в случай на отклонения в лабораторните изследвания, ще бъдат предприети допълнителни действия. Пакетът вече може да бъде закупен със запазване на час на телефон 056 89 62 62.
„Първоначално в литературата се съобщаваше за трайни симптоми сред оцелелите от COVID-19, включително лица, които първоначално имат леко протичащо заболяване. В последствие и в практиката видяхме, че борбата не свършва с изписването на пациента от ковид- отделението. Започнаха да се връщат пациенти с персистиращи симптоми като умора, задух, кашлица, болки в ставите и болка в гърдите. Други съобщаваха за увреждане на паметта, депресия, болки в мускулите, главоболие, треска и сърцебиене. Тези постоянни симптоми поставиха нови предизвикателства пред пациентите и медицинските специалисти.“ обяснява идеята си д-р Якимов.
Специалистът разказва, че по-сериозните усложнения могат да бъдат сърдечно-съдови (възпаление на миокарда, камерна дисфункция, последици от тромбоемболичните състояния по време на активната фаза на забокляването като: белодробен тромбоемболизъм, инфаркти , дълбоки венозни тромбози, инсулти), дихателни (рестриктивен тип дихателна недостатъчност в различна степен), бъбречни (остро увреждане на бъбреците),дерматологични (обрив, алопеция), неврологични (обонятелна и вкусова дисфункция, нарушена регулация на съня, променено познание, увреждане на паметта) и психиатрични (депресия, тревожност, промени в настроението).
Характеризирането на късните последствия е в ход и може да отразява увреждане на органи от фазата на остра инфекция, прояви на персистиращо хипервъзпалително състояние, продължаваща вирусна активност, свързана с вирусен резервоар гостоприемник или неадекватен отговор на антитела. Факторите, които могат допълнително да усложнят картината, продължителен ход на заболяването, съпътстващи заболявания преди COVID-19 и психологически последствия, както и тези, свързани с промени в начина на живот поради пандемията. Вероятно персистиращите последствия от COVID-19 представляват множество синдроми, произтичащи от различни процеси по целия спектър на заболяването.