Безобразие в Странджа! Съсипаха пътя към водопада Докузак - една от емблемите на парка
Как се съсипва авторитета на защитена територия
Поредното безобразие, извършено в т.нар. „защитена“ територия на природен парк „Странджа“, възмути истинските природозащитници, които обичат българската природа от сърце, а не защото им се плаща. Пътят към водопада Докузак, един от най-посещаваните обекти в Странджа, където всяка събота и неделя в хубаво време идват стотици, за да се насладят на красотата на този природен феномен, е съсипан. Така достъпът до водопада е практически ликвидиран.
Кощунственото отношение към природното ни богатство възмути не кого да е, а доайенът на лесовъдното движение в Бургас – доц. д-р Дико Патронов, който дълги години бе главен директор на Районна дирекция по горите в Бургас.
„Как се съсипва авторитет на защитена територия "Природен парк" и на кой му пука?! Посетителите на един от най атрактивните обекти в Странджа - водопада Докузак са сюрпрюзирани от кал и сечище, разровен и разрушен път на подстъпите на водопада. Съсипан е пътя на един от най-старите и атрактивни маршрути "Горска пътека" с едно невероятно сечище, в противоречие с изискванията, заложени в стопанския план за опазване на горските маршрути и защитени обекти! Това ли е наградата към дошлите да се порадват на странджанската природа туристи, от стопанисващите горите на Парка! Не могат ли да се приложат щадящи методи за работа, които са измислени по света? Всеки обича да казва - ех какво е в парк Баварска гора, в парк Дунав край Виена, на Шръбске плесо, в Дубровник или в Щатите, а защо край Стоилово е кал, сечище и разхвърляни клони и дърва до уникалния природен обект??! Нелицеприятно! Защо ли? Сигурно има защо и заслужаваме ли си го? И в това е отговора на въпроса - има ли днес авторитет Горската служба в България?!“, написа възмутено Дико Патронов в социалните мрежи.
Потърсихме директора на ДПП – Странджа инж. Румяна Цвяткова, за да разберем кой и защо сече така безобразно в защитената територия, ето каво отговори тя в имейл до редакцията:
"Територията на ПП „Странджа” се стопанисва от общини, юридически и физически лица, а държавния горски фонд – от държавните горски и ловни стопанства.
Сечта и всички мероплиятия в държавните горски територии се извършва по горско-стопански план, който се изготвя за период от 10 години.
Информация за сечта в района на водопад „Докузак” и в района на маршрут Странджанска горска пътека може да се получи от Държавна горско стопанство – Малко Търново.
Контролните функции по изпълнение всички мероприятия в държавни горски територии се извършва от инспектори на Регионалните дирекции по горите /РДГ/".
Нека да имат смелостта да кажат истинската причина и замисъла с който беше създаден Парка, но не вашата изопъчена истина.
Знаем, че сте били страшен директор и експерт, но не забравяйте да напишете и с какви средства по проекти ви даваха. Щото с финансиране всеки може!
Директорите на регионалните органи на МОСВ:
1. спират дейности по ползването на горите, земите и водните площи и на други ресурси, както и строителството в защитени територии, които са в нарушение на утвърдените по съответния ред планове за управление, устройствени и технически планове и проекти или не са съгласувани по реда на този закон, когато такива планове и проекти липсват;
2. спират дейности или обекти, които увреждат или замърсяват околната среда в защитени територии над допустимите норми;
3. спират разпореждания на регионалните управления на горите, държавните горски стопанства и общинските органи, които са в нарушение на този закон или на режимите на защитените територии;
4. издават предписания за мерки за предотвратяване и отстраняване на вредните последици от допуснати нарушения или увреждане и замърсяване на околната среда в защитените територии.
НИЩО.Но пък си докарва заплата и половина на месец
Според чл. 5, т. 17 "Дирекцията осъществява контрол по спазване на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча, Закона за защитените територии, Закона за рибарството и аквакултурите, Закона за лечебните растения, Закона за биологичното разнообразие, Закона за водите, Закона за опазване на селскостопанското имущество, Закона за опазване на земеделските земи и подзаконовите актове по прилагането им, както и по други закони и нормативни актове, за които е упълномощена от органа по прилагането им; Съгласно чл. 5, т. 18 от същия Правилник: "Дирекцията контролира спазването на режимите, нормите и условията, определени със заповедите за обявяване и с плановете за управление на природния парк, защитените зони и защитените територии от други категории, които попадат в териториалния обхват на дейност на дирекцията;". Т. 22: "Дирекцията участва в контрола по възобновяването, стопанисването и защитата на горските територии в границите на природния парк;". Т. 29: "Дирекцията осъществява специализиран контрол в териториалния обхват на дейност на дирекцията на природния парк самостоятелно и чрез горски инспектори;". Т. 30: "Дирекцията санкционира нарушители в предвидените от Закона за горите случаи;"; Т. 32: "Дирекцията съгласно нормативните документи съгласува всички горскостопански дейности и документи за района на дейност на ДПП;", тоест, всички регламентирани сечи в парк Странджа задължително се случват със знанието и одобрението на парковата Дирекция и т.н.
Умишлено тази информация се крие от лаиците журналисти. Случилото се е емблематичен пример за държавен чиновник на ръководен пост, които целенасочено отказва да изпълнява вменените си от нормативнатата уредба задължения! Лошото е, че за пореден път всичко остава безнаказано и последствия отново няма да има! Нито за бездействащите държавни служители, нито за нарушителите!
Директора на горското в М.Търново и Бургас да бъдат проверени и да дадат обяснения колко дървета са изсекли и кои фирми в Странджа.