Блумбърг: Спутник V е най-големият руски пробив от времето на СССР
Ваксината се превърна в световен фаворит в борбата с пандемията
Руската ваксина „Спутник V“, към която на Запад първоначално се отнесоха със скептицизъм, се превърна в световен фаворит в борбата с пандемията, пише Блумбърг.
В материала се отбелязва, че след публикуваните в медицинското списание „The Lancet“ резултати от третата фаза на клиничните изпитания, държавите са започнали да се редят на опашка за доставки на препарата.
Изданието съобщи, че „Спутник V” има 91,6 % ефективност срещу симптоматичен COVID-19, припомня БГНЕС.
В материала се подчертава, че в глобалната битка за победа над пандемията „ваксинационната надпревара“ е придобила геополитическо значение: правителствата се опитват да преодолеят огромните социално-икономически загуби след въвеждането на ограничителните мерки. Това дава предимство на Русия като една от страните, в която учените успяха да създадат качествена ваксина.
Най-малко 19 страни са одобрили руската ваксина, включително Унгария, която е член на Европейския съюз. Други ключови пазари като Бразилия и Индия са близо до издаването на разрешение за използването на препарата. Сега Русия се насочва към ценния пазар на ЕС, докато блокът се бори с програмата си за ваксинация на фона на недостига на доставки.
Макар да е твърде рано да се преценят политическите придобивки за Путин, Русия вече изпробва въздействието на „меката сила“ чрез ваксината върху международния си имидж след години на критики заради намеса в изборите и борба с политически опоненти както в страната, така и в чужбина. Държавната телевизия докладва подробно за доставки на ваксината в други държави.
Успехът на „Спутник V” няма да промени враждебността на западните правителства към Путин, въпреки че би могъл да засили геополитическото влияние на Русия в региони като Латинска Америка, смята Оксана Антоненко, директор в консултантска служба за контрол на рисковете.
Тази ваксина доказа, че може да бъде произведено нещо ново, което се търси в цял свят, а Русия извърши вероятно най-големия научен пробив от съветско време насам, пише още в материала. /БГНЕС