Областният управител на Бургас за наводненията: Трябва да преизчислим дигите на речните корита в критичните точки
Около 1,5 млн. куб. м вода е преминала от наводнените земеделските терени в Димчево към яз. „Мандра“
Лично съм направил изследване какви са валежите през последните 30 години на територията на Бургаска област. Прави впечатление, че те са сравнително равномерни всяка година, изключвам 2014 и 2017 г., когато са по-интензивни на годишна база. Последните няколко години тези количества се изсипват за много кратко време. Необходимо е да се преизчислят самите размери на дигите по речните корита и сеченията, така че да отговарят на променените климатични условия. Това коментирахме по повод ситуацията в Димчево. Това каза пред журналисти областният управител на Бургас Вълчо Чолаков.
Около 1,5 млн. куб. м вода е преминала от земеделските терени, които са наводнени в Димчево, към яз. „Мандра“. „Ефект има. Помпите на пожарната са там и изпомпват водата, някои от тях бяха повредени, доставиха се други. „Напоителни системи“ поръчаха още две помпи от Варна, които вече работят. Взели сме помпи от земеделци, които да включим допълнително, заявил съм и такива от Министерството на отбраната, които ще пристигнат и са мощни“, каза Чолаков.
Преди два дни той е свикал експерти от Областта, които имат отношение към казуса и мислим този подход да го приложим не само там, но и за другите места на територията на Бургаска област, където има подобни бедствени ситуации, сред които са селата Кости, Твърдица, Дебелт.
„Очакваме бързи решения в тази посока по отношение на сформиране на експертни групи, които със съответните специалисти да кажат какво допълнително е необходимо да се направи, за да предотвратим подобно събиране на толкова много вода на едно място. В момента проблем има в Димчево, Кости, Дебелт и още на няколко места в Бургаска област. Специално за Димчево се опитахме да изпомпим с помпи. Поръчали сме още такива, които до ден ще пристигнат. Снощи на място директорът на „Напоителни системи“ от София Снежина Динева беше лично заедно с неин екип хидроинженери и хидролози, които да вземат решение как да постъпят по отношение на ситуацията, включително и с кмета Димитър Николов. Беше свалена част от дигата и част от водата се оттече. За мен решаването на този въпрос има два аспекта – в момента бързо да оттечем водата от наводнените територии, а вторият – в дългосрочен план какви мерки да бъдат взети, за да се минимизират случаите, в които стигаме до такива бедствия. Наясно сме, че в такива случаи не можем да елиминираме възможността“, каза Вълчо Чолаков.
Утре губернаторът ще посети село Кости на място, за да огледа обстановката заедно с кмета и да бъдат предложени варианти за изграждане на диги на реката, които да предпазват населението.
може да преизчислим дигите на речните корита в критичните точки...
В с.Димчево, хората казаха снощи пред камерите на БНТ и Nova TV, че това е проблем от 10 години! Преди 20 дена ПАК Е ИМАШЕ НАВОДНЕНИЕ, помните ли?А вие, Чолаков сте седнали да правите статистика за валежите от последните 30 години! Боже- Боже! Наистина пребоядисани комунистически динозаври във управлението и политиката трябва да си отидат!