Къде са обещаните от държавата помощи за затворените ресторанти и заведения?
До момента държавата е изплатила 24 лв. общо на служителите за 55 дни в локдаун – по-малко от 43 стотинки на ден
24 лева на ден за всички, останали без работа заради втория локдаун в България. Това бе обещано в края на ноември, след като стана ясно, че заради повишената заболеваемост в страната ще се наложи повторно затваряне на заведенията и ресторантите.
От 27 ноември до днес, 21 януари 2021 г. помощите, изплатени на останалите без работа служители обаче възлизат на „колосалната сума“ от... общо 24 лева. Защо и как, са въпроси, на които Министерството на труда и социалната политика трябва да отговори на потърпевшите, но проблемът се оказва повсеместен.
С Флагман.БГ се свързаха собственици на заведения от Бургас, пожелали да останат анонимни, които разказаха за всички перипети, препятствия и пречки за това служителите им да получат обещаните средства. Към момента те са оставени на произвола на съдбата вече 55-и ден, не успяват да платят сметките си за ток, вода и парно, какво остава за наеми, а Коледата, която са преживели, е една от най-трудните откъм финанси от години наред.
„До момента чувам от колеги в бранша, че са изплатени точно по 24 лева (общо) и то само на някои от служителите по тази програма, обещана от правителството при затварянето. Това е абсолютна гавра с тези хора, които към момента наброяват десетки хиляди. Не знам каква е причината за това мотаене, но знам, че съм попълнил лично 4 декларации до този момент и след всяка сме „одобрени“ за помощта и парите трябва да пристигнат „до седмица“, но това все още не се е случило – два месеца по-късно“, каза пред Флагман.БГ собственик на заведение.
Визираните документи касаят промени в ситуацията в страната, базирани на почти ежеседмичните промени в заповедите на министъра на здравеопазването Костадин Ангелов. След всяка нова такава или промяна в съществуващата такава, се налага попълването на нови документи за това служителите да получат обещаните средства. Така например при затварянето на държавата на 27 ноември, документите са касаели само срокът 27-30 ноември въпреки че обявеният локдаун тогава обхващаше периода 27 ноември-21 декември. В периода 01.12-21.21 м.г. се попълва допълнителен документ.
След удължаването на срока на затварянето до 31 януари пък е необходим още един. А за периода 01.01.2021-31.01.2021 г. – още един. Така за 55-дневния (до момента) период, в който служителите в заведенията и ресторантите стоят без доход заради затварянето, техните работодатели е трябвало да попълнят 4 фомуляра за така или иначе неизплатените средства.
„Това е дефиницията на бюрокрация. Проблемът със сигурност не обхваща само в бургаските заведения, а тези в цялата страна. Мотаят ни, това е гавра с нас и нашия труд. Нещо повече – ние, като собственици на заведенията, се водим „самоосигуряващи се“ и така по нито една мярка на държавата в помощ на бизнеса ние не получаваме никаква подкрепа“, категорични са собственици на заведения от Бургас.
По-рано днес председателят на Асоциацията на заведенията в България (АЗБ) Ричард Алибегов обяви, че е „дошъл краят на отстъпките“ и тези обекти ще отворят врати на 1 февруари. Възможно е, ако мерките не бъдат отхлабени до края на месеца, ресторантьорите да излязат на своеобразен протест по италианския модел и да отворят обектите си още на 1 февруари, но към момента официален призив за протест от страна на АЗБ няма.
„Ние с колегите сме напълно съгласни с идеята да сме затворени, за да спрем разпространението на коронавируса. Аз лично съм с две ръце „За“ това. Но, за да може това да се случи, нашите служители и ние самите трябва да имаме осигурени компенсации, защото иначе нямаме как да изхранваме семействата си. До момента такива не сме получили“, коментираха собственици на затворени обекти в Бургас пред Флагман.БГ.
Те са категорични, че ако няма изрична заповед от министерството, няма да отворят преди указаната дата, но също така са на мнение, че биха излезли на символичен протест на 1 февруари, ако за такъв призове някоя официална синдикална организация и допълват: „Вече не можем да живеем без пари! В нормалните държави когато има локдаун, държавата се грижи за своите граждани. У нас това изглежда не е така“
"Защо получават само по 24 лв и 12 лв на работен ден масово. Отговор - ,защото в инспекцията по труда и другите упълномощени институции ДЪРЖАВНИТЕ СЛУЖИТЕЛИ СА ЛЕНТЯИ И ПРОДАЖНИЦИ" Едно няма общо с другото.
1. Защо за подпомагане са кандидатствали само 6000 фирми - отговора според мен е че не искат да ги проверяват защото знаят колко са скрили само за последните години
2. Защо няма поголовно отдаване под наем на заведения - от обявите виждам тук там някой и преди кризата ресторант да се дава под наем,нови според мен ням. Отговора е имат пари просто се научиха да си реват
3. Защо получават само по 24 лв и 12 лв на работен ден масово. Отговор - масово осигуряват персонала на МРЗ и на 4 часа, честа практика и без договор.