Нужен ли е още един подземен паркинг в центъра на Бургас
На 3-4 минути пеша от хотел „България, където има инвестиционно намерение за строеж на такъв, има две готови съоръжения с общ капацитет от около 500 места
Нуждае ли се центърът на Бургас от още един подземен паркинг, след вече съществуват два такива в ЦГЧ. Този въпрос, в контекста на инвестиционното намерение за строежа на такова съоръжение под градинката до хотел „България“, се оказва изключително злободневен.
Флагман.БГ днес направи кратка справка с каква инфраструктура разполага центъра на Бургас, какъв капацитет има за автомобили и по-важното – има ли необходимост от изграждането на още един паркинг под земята с риск за съществуващата надземна градска среда.
Започваме с подземния паркинг под Бургаската опера.
Той се намира на едва 380 метра от плацата пред хотел „България“, което значи, че разстоянието пеша се изминава за около 3 минути. На официалния сайт на ОП „Транспорт“ няма официална информация за това с колко места разполага това съоръжение, но по груби сметки в него се побират не по-малко от 100-150 автомобила. Той никога не е бил запълнен по капацитет, а като общински предлага добри оферти за почасово паркиране – по един лев на час.
Ще продължим с подземния паркинг под пл. „Св. св. Кирил и Методий“.
Проверката ни показа, че той се намира на едва 465 метра от централния вход на х-л „България“ и то по най-дългия маршрут. Казано по друг начин: Разходката от там до фоайето на хотела се осъществява в рамките на около 4 минути. Паркингът е на три нива и разполага с 399 места за автомобили, специализиран сектор за МПС-та с газови устройства, както и място за „зимуване“ на мотори. Освен това има постоянно видеонаблюдение и високотехнологична противопожарна система – удобства и услуги, които няма на нито едно подоно съоръжение в Бургас.
Ежедневно този паркинг е запълнен на около 30-40% капацитет. С изключение на натоварените моменти от годината като Великден, Коледа, Никулден и различни други празници, на територията на подземния паркинг под пл. „Св. св. Кирил и Методий“ има средно между 100 и 250 свободни места за паркиране всеки ден.
Ще се отдалечим малко от топ центъра, но все пак ще останем в неговите рамки. Общинският паркинг на ул. „Ген. Гурко“ се намира на 1140 метра от хотел „България“.
Разстоянието се изминава за около 10-15 минути по най-прекия път през главната ул. „Александровска“, но пък паркирането на това място дава възможност на туристите да поемат и по дългия, но много по-красив маршрут – през Морската градина. Паркингът разполага с 500 места и ежегодно, с изключение на лятото, е запълнен на 30 до 50% от капацитета си.Той е най-близък в Бургас до неосъществената концепция за буферни паркинги, а плановете за прибавянето на втори етаж към него за жалост не успяха да се осъществят миналата година заради пандемията.
И накрая ще завършим с един факт, който една част от по-младите бургазлии може би не знаят. Под хотел „България“ има съществуващ подземен паркинг. Той е с капацитет 24 места и е бил запазен и реновиран заедно с ремонта на интерхотела през последните години. Нещо повече – той вече има директен излаз към фоайето на „България“, което допълнително улеснява гостите. Отделно самият хотел към момента разполага и с още запазени паркоместа, част от които са закупени от Синята зона, като общият им брой е 60, по данни на ОП „Транспорт“.
По груби сметки, в радиус от около километър около хотел „България“ по тази логика има около 1100 свободни паркоместа, които съвсем спокойно могат да се ползват от гостите. По тази логика Бургас няма нужда от нов паркинг в центъра на града. В същото време обаче самият хотел, в чийто ремонт са вложени огромни средства, вече е 5-звезден и действително се нуждае от повече паркоместа за гостите си, които основно ще са от бизнес сферата.
Във Възраждане е много трудно да си намериш място за паркиране,,а решение може да се намери
Предложение за неговото осъществяване е внесено именно от общинските съветници комунета.
https://www.peticiq.com/307233?u=6736802
Подписка за премахване на синята зона в гр. Бургас. Единствено и най-разумно решение на проблема е синя зона да бъде премахната за всички живущи, за да могат спокойно да паркират в близост до дома си без да нарушават правилата.
Синята зона е скрит общински данък, който се използва за обществени поръчки с неясни правила и безотчетност. Никъде няма отчет колко са взети и колко са дадени за различни дейности!
Този скрит общински данък ощетява наемодатели, собственици на заведения и магазини, тъй като дошлите наематели и купувачи, предпочитат да странят от синята зона, защото им бърка в джоба. В резултат много наематели закриха бизнеса си, наемодателите не получават приходи и икономиката на Бургас в централаната част загива!
Страда и туризма в Бургас, защото хората от вътрешноста на страната избягват централната част, защото няма къде да паркират в близост до наетата квартира, а и трябва да плащат за синя зона.
В Англия са започнали да премахнават синята зона, защото на тези места ИКОНОМИКАТА ЗАМИРА, ние ханим корупцията!
Живеем в коптори и караме коптори.Българина обича всичко старо,втора,трета употреба,каренца и всичко което незнайна и коя употреба!
И тук въобще не става за въпрос имали или няма пари.
Като нямаш 180лв защо имаш кола?
В тоя селски град половината живеете в мизерия, но карате премиум коли на по 10-20г...
Червените олигарси мислят само за своите печалби.
Абе зазидаха една две подземни реки във подземният паркинг.....ама нейсе
Кмета да каже колко струваше укрепването на църквата което също трябва да се калкулира в цената на на паркинга...
В Транспортната къща с големия талон на колата се попълва Заявление и Ти издават (вече) електронен стикер за Синя, респ. Зелена зона!
паркинга се строи само за гости на хотела