Brexit: Англичаните купуват апартаменти, но не и БГ земя
От 1 януари 2021 г. те вече са граждани на трета държава
След излизането на Великобритания от Европейския съюз на 1 януари 2021 г. нейните граждани вече не могат да купуват земя в България, а само жилища.
Това обясни пред „Монитор“ доц. д-р Боряна Мусева, ръководител на катедра "Международно право и международни отношения" в Юридическия факултет на СУ „Свети Климент Охридски“. Изключение правят британските граждани, които имат фирма у нас. Те могат да придобият земя в урбанизирани райони, например къща със земя, но не и земеделска земя.
„На 31 декември 2020 г. изтече преходният период, който беше предвиден в споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство. В преходния период се прилагаше правото на ЕС и гражданите и юридическите лица от Англия можеха да придобиват правото на собственост върху земя по силата на нашата конституция и закони.
От 1 януари 2021 г. те вече са граждани на трета държава. В чл. 22 на конституцията ни е казано, че може да има изключения от забраната за придобиване на земя по силата на международен договор, но в А споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Обединеното кралство, т. нар. Търговска сделка, България не само не предвижда изключения от чл. 22 от конституцията, а изрично потвърждава действието на забраната в този текст.
Това споразумение урежда либерализиране на инвестициите и достъпа до пазар и услуги в определени области, но в нарочна резерва се казва, че в България ще се прилага забраната за придобиването на земя в чл. 22 от конституцията, чл. 3 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и чл. 10 от Закона за горите“, каза доц. Мусева.
Това означава, че британските граждани пак ще могат да купуват апартаменти у нас, но не и земя.