В сряда гласуват историческата сделка за Брекзит
Чрез сделката се избягват митата и квотите, но пък влиза в сила сложна бюрократична система
„Днес имаме много хубава новина - Европейският съюз винаги намира правилните решения и с Великобритания ще има споразумение. Има договор и ще продължим да работим заедно“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на посещението си в новата компостираща инсталация за отпадъци в Барутин, община Доспат, изградена по Оперативната програма „Околна среда“ на стойност 9,654 млн. лева.
Премиерът Борисов изтъкна, че постигнатото споразумение между ЕС и Великобритания е изключително важно, тъй като имаме хиляди български студенти и работещи наши сънародници там, а хиляди англичани притежават имоти в България и често им се налага да пътуват.
„Истински поздравявам и Урсула фон дер Лайен, и Мишел Барние, нашият преговарящ от името на ЕС, както и Борис Джонсън, който направи необходимото да имаме споразумение. Това е един хубав ден за Европа като цяло“, подчерта министър-председателят Бойко Борисов.
В коледния ден главният европейски преговарящ Мишел Барние ще запознае европейските дипломати със споразумението, постигнато след месеци на отчаяни преговори за риболовните права и бизнес правилата. Във Великобритания депутатите са в очакване да видят пълния текст преди гласуването в Камарата на общините, насрочено за 30 декември. Лейбъристите в опозиция заявиха, че споразумението е много „рехаво“, но ще го подкрепят, защото е единствената алтернатива на Брекзит без сделка, което означава, че дори и някои брекзитиъри да смятат, че има още какво да се желае по отношение на зависимостта от Брюксел, то ще бъде одобрено в парламента.
Гласуване предстои и в Европейския парламент, но това едва ли ще стане до края на годината, така че прилагането на споразумението ще бъде условно до одобряването му. Британското правителство публикува на интернет страницата си резюме от 34 страници на документа, който е над 1500 страници, като в най-скоро време се очаква публикуването на пълната версия, предава БНР. Във видеопослание снощи премиерът Борис Джонсън размаха копие от споразумението с думите, че това е „малък коледен подарък за всеки, който иска до прочете нещо след коледния обяд“.
Въпреки че и двете страни си отдъхнаха с облекчение след постигането на сделка, поради напредналото време на хората и на бизнеса не остава много време да се подготвят за промените от 1 януари, които означават край на свободното движение и създаване на два отделни пазара. Чрез сделката се избягват митата и квотите, но пък влиза в сила сложна бюрократична система за проверка на преминаващите стоки.
Много гей, много нещо в тез англичани.
Алкохолици и помияри. Мързеливци.