Класната стая не е безопасна, предупреди учител
При пандемията трябва да следваме медицинската експертиза
От 4 януари детските градини и яслите отварят врати, а в клас се връщат учениците от първи до четвърти клас. Но все още не е ясно дали и кога учениците от 5 до 12 клас ще се върнат в училище. Възможно ли е за големите срокът и дори годината да завърши дистанционно?
"Моето мнение и всяко друго нямат никакво значение във времена като днешното. Единственото, което трябва да бъде ръководещо, е медицинската експертиза. Тя трябва да изследва, да повелява и да бъде следвана. Колегите имат основание да се притесняват, защото класната стая не е безопасна днес. Ако дистанцията е нещо наложително, за да се спасим от вируса, то в клас това няма как да се случи. Дистанцията дори не е на ръка разстояние", каза учителят по български език и литература в 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов" Цецка Петрова за "България сутрин".
Тя сподели, че е изненадана от коментарите, че учителите се страхуват за себе си.
"Когато говорим за това дали училището е безопасност място и каква да бъде формата на обучение, всички трябва да сме наясно, че това касае общественото здраве и след това здравето на учителите. Вирусът не подбира възраст, пол, класа или социално състояние. Всички сме еднакво застрашени. Не искам да говоря за морала на общество, което може да постави всяко друго нещо пред здравето", коментира още Цецка Петрова пред Bulgaria ON AIR.
Според нея взетите решения са подложени на обществен натиск.
"Недоумявам как родители мислят, че оставането вкъщи на дистанционно обучение ощетява социализацията на техните деца. Тя не е присъствие, блъскане и крещене в коридорите. Социализацията е участие в обществени процеси. Вкъщи се оказаха не само ученици и учители, но и родители. Тези, които са на работните си места, в каквато и трудна ситуация да са - ако това касае общественото здраве, трябва да намерят начини. Всичко друго трябва да губи смисъл", категорична е Цецка Петрова.
Тя смята, че големите ученици не е редно да бъдат върнати в училище и е необходима голяма мобилизация на всички.
"Не виждам нищо лошо в това образованието да продължи и да завърши дистанционно. Може да се работи и за дистанционни изпити. Реалната класна стая с нищо не е по-различна от виртуалната такава. Образованието не е присъствие, то е отношение", допълни учителката.