Защо скачането на въже е полезно
Скачането на въже е упражнение, което лесно може да се впише в ежедневието на всеки човек
Ако свързвате скачането на въже с тренировките на боксьорите и тенисистите или го смятате за детска игра, грешите. Скачането на въже е превъзходен начин да практикувате кардио. То подобрява баланса и е интензивен начин да ускорите пулса си за кратко време. Скачането на въже подобрява координацията, допринася за извайването на долната и горната част на тялото.
Скачането на въже не натоварва толкова силно ставите, както тичането, тъй като подскоците са леки и не са високи. Същевременно обаче при тази тренировка се изгарят голям брой калории за кратко време. Скачането ускорява топенето на мазнините около корема и талията, които се считат за най-опасни за здравето и повишаващи риска от диабет, сърдечносъдови заболявания, хормонални колебания.
Скачането на въже може да се практикува 3 до 5 пъти седмично средно по 12 до 20 минути в зависимост от индивидуалните особености и възможности. Психологът и уелнес треньор от Ню Йорк Джанин Дилейни смята, че това упражнение е особено важно и за хора над 40 години, особено жени, тъй като то подобрява костната плътност, намалявайки риска от остеопороза в тази възраст, пише healthdigest.com.
Скачането на въже е упражнение, което лесно може да се впише в ежедневието на всеки човек. Не изисква особена екипировка и може да се прави навсякъде, дори като сте на почивка или пътувате.
Скачането на въже е особено важно за хора на средна и над средната възраст, защото има редица предимства и в подобряването на мисловната дейност, в превенцията на болестта на Алцхаймер, стимулирайки доброто настроение и подобрявайки паметта и концентрацията.
Как да направите скачането на въже по-ефективно?
Има няколко вариации на това упражнение, с които можете да направите скачането на въже още по-ефективно за цялостно здраве.
Скачайте на място, като редувате по два скока на крак.
Извиване на въжето – всеки път, когато краката ви се повдигнат над земята, завъртете тялото си с лице към едната страна, след това към другата. Прескачайте въжето с лице към всяка страна, като ги редувате.
Скиорска поза – всеки път, когато скачате, разкрачвайте краката си встрани. На следващия подскок отново ги събирайте.
Ножици – при подскачане разминавайте краката си напред-назад, като ножици.
Кръстосване на ръце – при всяко подскачане и прехвърляне на въжето над главата ви кръстосвайте ръце, така че въжето да се кръстосва пред тялото ви. Това ще повиши работата на горната част на тялото и ще стегне мускулатурата в тази област.