Трима от 40 заразени с ковид български затворници загинаха
21 са активните случаи
Общо 40 лишени от свобода и задържани под стража са установени като заразени с COVID-19 от 13 март, когато бе обявено извънредно положение, до 3 декември. Това информира гл. комисар Ивайло Йорданов – гл. директор на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГДИН) към Министерството на правосъдието, след запитване на „Флагман“ по Закона за достъп до обществена информация.
Трима лишени от свобода са починали, което показва относително висок процент на леталните изходи.
19 лишени от свобода/задържани под стража са оздравели. Активните случаи към момента са 21. От отговора не става ясно трите смъртни случая в коя статистика влизат, но вероятно те следва да се броят отделно от оздравелите и активните.
Около 6500 приблизително са затворниците у нас, а около 1000 - арестантите. Това означава, че са се заразили около 0,5%.
Какви мерки за изолация са взети по отношение на заразените?
„При положителен резултат на лишен от свобода/задържан под стража с потвърдена коронавирусна инфекция с леко и средносложно протичане и без усложнения, се лекува амбулаторно в стационара на Медицинските центрове към места за лишаване от свобода или в обособени за целта помещения в затворите и в арестите. Също така се настаняват и в новообособените COVID-19 сектори в СБАЛЛС-София и СБАЛЛС-Ловеч. Пациентите са под постоянно медицинско наблюдение“, информират от ГДИН.
„Лишен от свобода/задържан под стража с усложена клинична форма и тежко протичаща, при който е необходимо интензивно лечение, медицинският специалист задължително се свързва с ЦСМП за осигуряване на линейка и извозване на пациента към специализирано лечебно заведение за лечение на пациенти с коронавирусна инфекция“, посочват още от „Изпълнение на наказанията“.
Към 3 декември на болнично лечение са 13 лишени от свобода/задържани под стража. От тях 10 са в Специализирана болница за активно лечение на лишени от свобода (СБАЛЛС) при затвора в София, 1 е в СБАЛЛС-Ловеч, а двама са във външно лечебно заведение.
Каква е организацията за тестване при сипмтоми и кой покрива разходите?
„На медицинските специалисти в лечебните заведения в местата за лишаване от свобода със средства на ГДИН са закупени бързи антигенни тестове. При положителен резултат се извършва и PCR тест чрез издаване на медицинско направление за провеждането на високоспециализирано медико-диагностично изследване „Полимеразна верижна реакция за доказване на COVID-19” в определените за целта лаборатории в лечебни, здравни заведения и регионални здравни инспекции, съгласно заповедта на министъра на здравеопазването“, отговарят от Главната дирекция.
За периода 13 март – 3 декември при клинични данни за остра респираторна инфекция на лишени от свобода/задържани под стража са извършени 174 PCR-теста.