Асен Василев: Несигурността за мерките срещу пандемията създава икономическите проблеми
Спадът на икономиката у нас ще е поне 7-8%, прогнозира той
„Спадът на икономиката у нас ще е поне 7-8%. Мораториумът върху кредитите е най-работещата мярка, 60/40 или 80/20 са компенсаторни и само олекотяват кризата... Най-големият проблем е ръстът на безработицата“. Това каза пред БНР икономистът Асен Василев, бивш служебен министър на икономиката в кабинета на Марин Райков.
Според него е необходимо да се предотвратят фалитите и разпада на бизнесите в условията на пандемията, което минава през ликвидна подкрепа:
„През 2013 година имахме инструмент „Джереми“, който даде нисколихвени кредити на фирмите, около 700 млн. лева влязоха директно през банките. Тези кредити бяха раздадени за оперативна дейност, не само за инвестиции. Това ще може да помогне за предотвратяване на масови фалити... На бизнеса му трябва предвидимост, а такава липсва с това отваряне, затваряне, полуотваряне, полузатваряне. Когато липсва предвидимост, дори да имаме най-добрите мерки, пак ще има тежък икономически удар... Непредвидимостта на вземане на решения създава големите проблеми“.
В предаването „12+3“ Василев коментира плана на президента за възстановяване на страната като един от участниците в неговото писане:
„Има допълнителни проекти, които президентът предлага. Предложихме няколко проекта в енергетиката, предвид поетите ангажименти на България в рамките на еврочленството. Имаме шанс с парите за възстановяване да преструктурираме електроенергийната си система, за да не се вдигнат цените и да не се окажем без ток, когато затворим ТЕЦ-овете... Има проекти в хидроенергетиката като ВЕЦ на Дунав или да се провери къде може да мине в помпен режим работата на каскадните ВЕЦ-ове. Геотермалните находища са голямо наше богатство, с тях е свързан друг наш проект... Това са български проекти, които ще ни позволят да имаме 100% наша независима енергия и да се разкачим от тази зависимост“.
Асен Василев подчерта, че няма интерес да се занимава с политика.