Ще обявят ли бедствено положение, за да бъде спасен Бургас от водна криза?
Очаквам нашите действия да спомогнат за увеличаване на резерва от водни запаси и язовирите да се напълнят, каза областният управител Вълчо Чолаков
Обявяването на бедствено положение на територията на общините Несебър и Поморие е един от двата възможни варианта за спасяването на Южното Черноморие от водна криза. Това би улеснило стартиране на процедурата за ремонтите дейности и за включването на язовирите "Порой" и "Ахелой" към системата за водоснабдяване, каза в интервю за БНТ областният управител на Бургас Вълчо Чолаков.
Досега двата водоема служиха за напояване на земеделски земи. Те обаче са единственият вариант за спасение на Бургас и Южното Черноморие от водна криза. С тръбопровод те трябва да бъдат свързани към мрежата на ВиК – Бургас и тяхната вода да се използва за питейни нужди. Това коментира вчера в ефира на БНТ екоминистърът Емил Димитров, който пък прехвърли топката в ръцете на областният управител на Бургас, припомня репортерът Давид Сукнаров.
Губернаторът трябвало да обяви извънредно положение, за да стартират дейностите по полагане на тръбопровода.
„По закона за защита от бедствията областният щаб взема такова решение. Областният управител със заповед обявява или цялостно бедствено положение за региона, или частично на нейната територия. В конкретния случай става въпрос за две общини – Несебър и Поморие. Съоръженията, които трябва да бъдат изработени, се намират на тяхна територия“, обясни Чолаков.
„Законът предвижда при обявено бедствено положение строително-монтажните работи да бъдат извършени незабавно. В Закона за обществените поръчки също съществува такъв ред за възлагане пряко на извършител на такива дейности. В момента юристите на Областната администрация в Бургас, които са много добри професионалист, заедно с колеги от ВиК обсъждаме кой вариант е най-добър, за да бъдат максимално съкратени сроковете“, добави той.
„В сряда се очаква решение на Министерския съвет, с което управлението на двата язовира да бъде предоставено на Областната управа, след което незабавно ще свикаме общо събрание за ВиК асоциацията и по реда на Закона за водите предоставяме в експлоатация и за стопанисване двата язовира на ВиК – Бургас. Информацията ми е, че дружеството ще бъде финансирано за извършване на всички тези строително-монтажни дейности“, заяви Вълчо Чолаков.
„Приключва съгласуването на парцеларните планове, които са за двете трасета на тръбопроводите на териториите на общините Несебър и Поморие. В много кратки срокове ще започне изпълнението на дейностите. След предоставянето на стопанисването е експлоатацията на язовирите на ВиК – Бургас ще стартира отстраняването на нередностите по двете язовирни стени, т.е. ремонтите, които са необходими“, обясни той.
„Бедственото положение е един от двата възможни варианта. Така са постъпили колегите в Перник, когато са решавали проблема“, уточни губернаторът.
„Обещавам, че максимално бързо ще бъдат извършени всички процедури, които зависят от Областна управа Бургас. Ще бъде изпълнен законът, но за конкретни срокове не мога да се ангажирам“, добави той.
„По информация на ВиК Бургас в настоящия момент вода има в язовир Порой за около два месеца, но все пак ремонти на язовирни стени, на изпускатели и на допълнителни строително-монтажни работи се извършват, когато съоръжението е празно“, заяви областният управител.
Предстои зимата и от топенето на снеговете през пролетта очакваме язовирите да бъдат пълни, добави той.
Очаквам нашите действия да подпомогнат за увеличаване на резерва от водни запаси и да изкараме едно спокойно лято, каза още Вълчо Чолаков.
Дали въобще е годен за поста на който е назначенот тиквата?
Защо не се вложат парите в пречиствателни станции за морска вода.Рано или късно това ще се случи, други народи са го осъзнали и го правят. Но сигурно има водомер на вход и изход , пък от язовирчетата-нито на вход, нито на изход.
За ВЕЦ на Тадаръков, няма смисъл да се коментира.
Как ще се пречиства водата от Ахелой и Порой ?