Абсурдът продължава: Парламентът пак одобри тавана с двойната главница при заемите
Това стана чрез гласуване на текста на трето четене след ветото на президента, събраха се точно 121 "за"
Депутатите сътвориха нов законодателен абсурд. С точно 121 „за“, какъвто е минималният брой необходими гласове, те преодоляха ветото на президента върху Закона за ДДС, касаещо потребителските кредити.
То беше върху скандалната поправка, която предвижда неустойките по кредитите от небанкови институции да имат таван до два пъти размера на главницата, без сумата да може да се оспорва в съда като прекомерна или накърняваща добрите нрави.
Текстът беше „промушен“ на второ четене от депутата Спас Панчев, който преди беше в групата на „БСП за България“, а сега е „независим“ и подкрепя управляващите, които с охота подкрепиха предложението му.
Приемането му обаче предизвика незабавна остра реакция от омбудсмана, която се закани да обжалва в Конституционния съд. Очаквано, обаче, президентът наложи вето.
Междувременно, след медийната пушилка по темата, от ГЕРБ извънредно предложиха да се отмени скандалната поправка по невиждан начин – преди тя да е обнародвана в Държавен вестник! И след като стана ясно, че президентът й е наложил вето. И мнозинството наистина изгласува отмяната на текста, макар че той не съществуваше в правния мир и въпреки протеста на юристи от опозицията. Това стана на второ четене през... закона за държавния бюджет за 2021 г. Тогава БСП призоваха да се изчака ветото на президента, с чието приемане проблемният текст да отпадне.
Днес въпросното вето влезе в пленарна зала. След кратък дебат то бе отхвърлено чрез приемането на промените в закона за ДДС, ведно със на скандалната поправка, на трето четене. Т.е. след отмяната на несъществуващия текст днес депутатите одобриха той да влезе в сила!
Самият бюджет все още не е обнародван в Държавен вестник. Т.е. поправката за потребителските кредити може да влезе в сила... преди да бъде отменена. И тя може да действа поне няколко дни. А може би и повече, зависи как ще се тълкува законодателният хаос около нея.
Президентът има право да наложи вето и върху бюджета, но той даде да се разбере, че няма такива намерения въпреки неодобрението си към финансовата рамка.
По време на дебата върху ветото днес Спас Панчев заяви, че всъщност искал да помогне на кредитополучателите. После обаче се изяснило, че са допуснали грешка в обсъждането.
Преди това Румен Гечев от БСП отново обвини Панчев индиректно, че е получил пари, за да прокара промяната.
Тодор Байчев също опонира на Спас Панчев. Той отхвърли теза, че в парламента има лоби на адвокатите, които сега също протестирали срещу поправката за кредитите.
Депутатите от ГЕРБ и "Обединени патриоти" не взеха отношение по темата.
Любопитно е как ще се развие случаят - кое кога ще бъде обнародвано и как ще се тълкува от засегнатите страни.