Държавата ще помогне с 10 до 20% от оборота на затворените заради ковид бизнеси
Идеята е да докоснем абсолютно всички сектори, които са засегнати от противоепидемичните мерки и които са в заповедта на здравния министър, обясни колегата му Лъчезар Борисов
Между 10 и 20% от оборота си вероятно ще получат засегнатите от мерките срещу ковид бизнеси. Това стана ясно по време на изслушване на министъра на икономиката в ресорната парламентарна комисия.
Припомняме, че миналата седмица вицепремиерът Томислав Дончев анонсира новата мярка за подпомагане на търговците във връзка със забраните да работят от петък.
Днес след въпрос от депутата от ГЕРБ Даниела Савеклиева за готвената помощ, Лъчезар Борисов обясни: „Идеята е да докоснем абсолютно всички сектори, които са засегнати на база противоепидемичните мерки и които са описани в заповедта на министъра на здравето. Разбира се, когато говорим за Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, трябва да бъдем наясно, че докосваме само малък и среден бизнес; не можем да стигнем до големия бизнес.
Това, което комуникираме в момента с работодателските организации, и което имаме ние като нагласа – успяхме да се споразумеем да има, може би, две ставки. Ако продължим разговорите, може това да бъде променено... като се визират две ставки, които варират между 10 и 20% в зависимост от това кои сектори са засегнати, от гледна точка на техните обороти, от гледна точка на техния бизнес. Идеята е процедурата да бъде изключително ясна и прозрачна, така че всичко да бъде по електронен път. Ще има специализиран модул в системата ИСУН."
Ще е необходима нотификация от Европейската комисия, но се работи на бързи обороти. Кандидатите за помощта вероятно ще могат да кандидатстват от другата седмица.
Дебатът в комисията продължи близо час и половина. От БСП бяха особено остри, като обвиниха управляващите, че само говорят за помощ, която обаче продължава да се бави.
Бургаският депутат от ГЕРБ Димитър Бойчев от друга страна поздрави изпълнителната власт "за по-бързото администриране на мерките". Това наистина се усетило от бизнеса.
Особено успешна се оказала мярката "3-10". Бойчев обаче имаше претенции към инструментите, които минават като помощ през Българската банка за развитие (ББР) и търговските банки - партньори. Според него условията не са примамливи, а и била нужна повече информация за бизнеса по регионите.
Председателят на икономическата комисия Петър Кънев - бургаски депутат от "БСП за България", изрази съгласие с колегата си от ГЕРБ по отношение на ББР. Той се учуди и защо държавата е изтеглила дълг от 5,2 млрд. лв., при положение че дефицитът в бюджета месец преди края на годината е едва около 200 млн. лв. Кънев попита колко от оставащите милиарди ще отидат в помощ за бизнеса, но не получи много ясен отговор.
Той призова правителството да започне преговори с Българската народна банка за удължаване на ваканцията за кредитите заради продължаващата ковид криза.
"Това е нещо изключително важно", подчерта Петър Кънев.
Бургаският депутат накрая похвали Лъчезар Борисов - от последните пет министри на икономиката той бил най-силният адвокат за българския бизнес.
Няма такава държава!
Средна заплата на частно с 610лв осигуровки - 800лв, ко прайм???
Защо от оборота след, като различните сектори работят с различни маржове. Ако си завод за автомобили на Домусчиев 20% от оборота при липсващи разходи многократно превишава печалбата в нормална работна обстановка без ковид.
Справедливото е да е от процента на декларираната печалба за същия период на предходната година, защото в момента нямат и същите разходи.
Чакай, сетих се. Никой не декларира печалба. Особено "нашите" фирми.
Затова от оборота, най-лесно ще изсмучим още стотина милиона, нека идиотите събират капачки.