Първият щам на COVID-19 изчезва, антителата пазят от ново заразяване около една година
От СЗО изтъкнаха, че грипният сезон протичал по-леко в сравнение с предходните години, каза проф. Радостина Александрова
Този коронавирус, който тръгна от прилепите, вече не се среща. Но циркулират други три щама в Европа, които са стабилни и затова няма да се наложи промяна във ваксините, които вече са създадени. Това каза в „Денят започва“ вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.
Според нея имунитетът не е безкраен. Защитата от коронавируси трае около година, добави тя.
„В миналото хората са изграждали колективен имунитет при челен сблъсък със съответния патоген, защото не е имало други възможности. В наше време това става с помощта на ваксини, особено при опасни вируси като COVID-19“, заяви проф. Александрова.
Няма данни, че коронавирусът е станал по-смъртоносен, но в момента виждаме последиците при хората, които са били заразени преди 2-3 седмици, добави тя.
„Има голямо разпространение на COVID-19, което в момента се опитваме да ограничим. За съжаление има млади починали. Никой не е застрахован“, предупреди вирусологът.
„Напоследък излязоха няколко интересни статии в най-авторитетните списания в науката. В едното от тях се разказва какво се е случило в Ухан (Китай) след голямото затваряне, продължило няколко месеца“, добави тя.
„Там се правят PCR тестове на почти 10 млн. души и се оказва, че никъде не откриват хора с вируса, освен в 300 души, които са асимптомни и и при 107 души при които това е втора позитивна реакция. Те са карантинирани заедно с около 1000 души, с които са били в контакт. Клинични прояви обаче е нямало“, разказва ученият.
„Колеги от холандският институт за здраве изказаха хипотеза, че са възможни вторите положителни реакции да са в резултат на това, че е е останал вирус. Има описани случаи на инфекция, доказано е чрез геномен анализ на COVID-19, че вторият вируса, който я е предизвикал, е различен от първия. Не е ясно защо това се случва“, добави тя.
„Възможно е да става дума за хора, които имат проблем с имунната система. Някои колеги пък смятат, че тази втора инфекция ще помогне за изграждане на по-траен имунитет. Има обаче случаи, при които клиничната картина при новото заразяване е по-силно проявена. Дали става въпрос за втора инфекция или е възможно вирусът да остане по-дълго у хората не е ясно“, изтъкна вирусологът от БАН.
„В южното полукълбо мина много лек на грипа. Там грипният сезон приключи. От СЗО казаха, че протичал доста леко“, каза още проф. Радостина Александрова.