Господарят на ефира във Варна изригна: Баща съм на двама невръстни наркомани
Не на дистанционното образование, защото то произвежда тъпаци и телефонни наркомани, отсече Борис Касиков
Бившият господар на ефира от Варна Борис Касиков разпердушини родителите и модела на дистанционното обучение, който влиза в сила от днес до 25 ноември важи за учениците от 6 до 12 клас в Бургас, но и във Варна.
„Баща съм на двама невръстни наркомани“, изригна Касиков на страницата си във Фейсбук и провокира стотици реакции на родители, ученици и учители.
Ето и цялото обръщение на Борис Касиков, което разтърси мрежата:
„Наркоманията не се отнася само и единствено към тези, които употребяват наркотици. Днешните деца са наркомани поради тяхната остра зависимост към мобилните устройства и смартфоните. Това е съвременната наркомания.
Аз имам двама наркомани вкъщи – големият е на 12 г. и е малко по-добре, тъй като извършва и друга дейност, освен да лежи и да гледа в телефона. С малкия ми син, който е едва на 9 г., имам грандиозен проблем. Той не се интересува от нищо друго, освен от играта “Brawl Stars”. Не съм я играл тази игра, хабер нямам за какво става въпрос, но ще ви кажа какво ми се случи. Идва жена ми и ми казва, че малкият не ще да учи и трябваше да му обещая, че ще му платя пасове за играта, за да започне да учи. Аз онемях. Попитах я – знаеш ли колко пъти съм обяснил на малкия си син, че не трябва да се дават пари на игрите, защото това е измама, не е правилно. Тя ми отговаря – какво да направя, когато всички родители в класа на малкия ни син вече са платили пасове на техните деца.
Затова правя това видео – надявам се поне на едно родителско тяло да му набия акъл в главата. „Хора, на какво възпитаваме децата си – че като им платим пас, ще станат по-красиви и силни. Така ли възпитаме децата си да постигат нещо с труд и упоритост. Вие, които плащате пасове, сте същите, които искате да направите така, че дистанционното обучение да се въведе отново, да продължи до края на ноември. Защото в края на ноември ще свърши Ковида, нали? Или ще стане: Айде до Нова година!
Безкрайно съм възмутен. Има атака срещу моето семейство – били сме едни от петимата родители, които си пратили децата на училище. Как не ни е срам? И какво като им напишете домашните и извадите шестици, щото майките им са писали домашните. Какво ще стане с тези деца, а? Докога ще ги кърмите? Не е ли смисълът на образованието първо детето да се социализира, второ – да ходи на училище, трето – да спортува, четвърто – да играе и пето – да комуникира. Или просто – дай да ги наврем вкъщи децата, защото има кой да ги гледа. Ами, някои нямат, а и да имат – не е правилно. Децата трябва да ходят на училище, не трябва да им се пишат домашните и ми писна да конкурирам детето ми, което си пише само домашните с някакъв папунчо, на когото майка му ги е написала. Това е безобразие. Това не е възпитание и тези деца, които отглеждаме – съвременните наркомани, не знам защо ги отглеждаме.
Не на дистанционното образование, защото то произвежда тъпаци и телефонни наркомани.“
ти си един от малкото които смеят открито да поставят реалните проблеми на днешното време
Правилната формулировка и определение е Зависимост а не Наркомания това са различни неща.
Но наистина в общи линии човекът е прав. Днес целият свят най вече лапетата под 15 години страдат от зависимост към смартфон, лаптоп, игра или нещо подобно. Това като цяло е пагубно за обществото. Може би трябва да се забрани със закон на деца под 15 годишна възраст да боравят със смартфон. Това е моето предложение забрана със закон. Не може така да стават зависими децата.... Не може!
Грюнфелд започнал да учи цигулка още съвсем малък. Веднъж учителят му бил недоволен от изпълнението и нервно смъмрил малкия цигулар:
- Когато бях на твоята възраст, свирих тази пиеса много по-добре от теб.
- Това значи, че сте имали по-добър учител от мен- отговорил малкия Грюнфелд."
"Крайно време
На стари години Лахид започнал да изучава геометрия.
- Време ли ти е сега да учиш?-попитал го някой.
- Ако сега не е време, то кога друг път?- запитал от своя страна Лахид."
"Тежките времена раждат силни хора. Силните хора раждат лесни времена. Лесните времена раждат слаби хора. Слабите хора раждат трудни времена."
Това с "чомберите" и изопщо насилието и унижението при възпитание на деца е отживелица и недопустимо. Това че можем да говорим ни отличава от животните. Има цивилизовани методи за възпитание. Бащата да си купи нужната литература от книжарницата и да се научи как се възпитават деца.
„Децата имат право на възпитание без насилие. Телесните наказания, нанасянето на психически травми и други действия, уронващи човешкото достойнство, са забранени."
В кой век живеете.
Да помислим къде точно започва "грешката" и да проследим как се превръща в днешните явления като този случай. Щото явно и с "чомбери" не се получава много добре.
Нямаме право да нагрубяваме децата си или да сме безразлични към тях и после да сме изненадани като те започнат да се отнасят с нас така. Неуважението, води до неуважение. Снизхождението води до снизхождение. Няма никакво значение какъв ти е човекът, дали ти е дете или на каква възраст е.
Казвам българските защото върху други нямам наблюдения.
И аз като бях тинейджър се разстройвах като гледах в YouTube компютри за по 2,5 бона от моя за 500 цялото оборудване. Сега съм малко над 20, заработих си парите и си купих.
Дай им това като пример, кажи им че това е живота реално и да се приключва ноя въпрос.
Моля пуснете моя коментар!
Моля пуснете моя коментар!
Аз също имам деца, вече на 18г, чувал съм че и когато посещават училище съучениците им плащат за игри. Така че дистанционното обучение няма вина. Който е решил да плаща на игри в интернет ще плаща без значение децата му в дадения ден ходили ли са до училище или не са. Лично никога не съм платил, бил съм молен два пъти, седнах и обясних, след това никога не съм бил молен да преведа пари на игра в интернет.
Когато детето е лишено от внимание, грижа, напътствие и т.н. то намира своя път.
Няма нужда един забравен псевдо журналист или какъвто се води да ми споделя своя личен провал, като родител.
Като се вижда до къде е стигнал този народ през "прехода", дали е прост?
Ако е най-беден и най-болен в Европа този народ, дали причината за опростяването и чалгазацията на всичко родно, не е във всеки отделен "добитък от стадото", защото все някой друг да е виновен, не се вързва!
А най-големите и силни държави, нямат ли преди "въпросният народ", всичките тези технологии, та не ги ли създадаха точно Запада, Китай?
Защо там се учи, работи, създава, изобретява, а тук....?
Не е виновен телефона, само. В цял свят хората са зарибени и зависими от тези технологии, но някои държави просперират, а други не.
В интернет можеш да научиш всичко от физическо възпитание до ядрена физика...
Избора е твой и също така прави разлика между знание и образование...
Преди години когато моя беше ученик в началния етап на образованието се наложи седмица лечение в домашни условия.
Всяка сутрин в тая седмица ставаше, измиваше се и сядаше на бюрото да си попълва учебните тетрадки по програмата за деня. Отказваше и да закусва докато не си попълни тетрадките. Тогава нямаше такива онлайн приложения и имаше стимул да си спазва режима на лечение, за да оздравее и да отиде отново в класа.
Сега в тая дистанционна учебна среда- с телефончето в учебен час- от леглото в тоалета присъстват в учебните онлайн часове.
Да си бяхте възпитали децата как се използва дадена технология когато му е било времето.
Те и в затвора използват четка за зъби за нож, но нормалните хора я използват да си мият зъбите...