Бургазлии под карантина чакат в линейки пред Спешния център заради страхливи джипита?
Когато изолаторът е пълен, а пациентите, които идват, не е доказано, че са с COVID-19, се налага да чакат в линейкaта, обясни д-р Здравка Инджова
Има такива случаи пациенти да чакат в линейки пред Спешния център на УМБАЛ – Бургас. Това се налага когато изолаторът е пълен и хората, които идват не са доказано заразени с COVID-19, т.е. нямат положителни PCR тестове и не са в тежко състояние. Най-често те са контактни на хора, които са с COVID-19, но поради това, че личните им лекари се притесняват да преглеждат пациенти, които са под карантина, тези граждани се насочват към нас. Това каза пред БНТ началникът на Спешно отделение към УМБАЛ - Бургас д-р Здравка Инджова.
В момента няма чакащи линейки пред Спешния център на УМБАЛ – Бургас. Нямам впечатление, че се чака дълго време пред нашия триажен център, добави тя.
„Ние не можем да смесим потока на пациенти с неясна диагноза с доказано положителни за коронавирус. Когато изолаторът е пълен, се налага те да почакат в линейката. Това обаче са единични случаи“, уверява д-р Инджова.
„Функцията на триажния център е да се прецени тежестта на състоянието на пациента и да се установи дали е болнично, дали е за домашно лечение или е за допълнителен преглед при специалист“, обясни тя.
„Пациентите се посрещат от медицинската сестра и от лекар. Извършва се преглед и определени изследвания по наш алгоритъм“, заяви шефът на Спешно отделение в бургаската болница.
В триажния център има един лекар, една медицинска сестра и една санитарка. Опитваме се да увеличим персонала, добави тя.
„Досега не повече от три четири пъти съм била информирана за чакащи в линейки пациенти. Причината е ясна. В изолатора имаме седем легла, които след като се запълнят, хората трябва да бъдат изследвани. През това време няма къде физически да приемем хората. Тогава се прави един триаж в самата линейка, за да се прецени кой от пациентите е наистина спешен, за да се приеме в изолатора и да му бъде оказана помощ“, каза д-р Инджова пред Нова телевизия.
„Твърде много време отнема на една сестра да вземе изследванията на седем души едновременно и лекарят да ги прегледа. Чакането в линейката е изключение. Не е практика", каза още тя.
„Натоварването на колегите от ковид отделенията е много голямо. Има много болни, медиците са малко, местата са ограничени. Чакал съм от 20 минути до три часа. През това време пациентът седи в линейката. Чакаме докато лекарите решат дали ще го настанят в болницата“, заяви Климентин Милчев от Центъра за спешна медицинска помощ в Бургас.