Нова наредба ще решава проблема с безразборната популация на улични котки в Бургас
36 хил.лева са заложени в бюджета на общинския приют за кастрация, но мярката се оказва недостатъчна
36 хил.лева са заложени в бюджета на общинския приют за кастрация на бездомни животни. Това става ясно от отговор на зам.-кмета на Бургас Весна Балтина до общинските съветници Христина Секлемова (СЕК) и Димитър Найденов (Да, България). Средствата се равняват на 50 % от бюджета на приюта, който за 2020 година е 74 150 лева.
Весна Балтина уточнява, че се води ежедневен отчет, кастрацията се извършва в деня на улавянето на котките, след което същите се преместват в стационар за 24-часово наблюдение и връщат на местата, откъдето са уловени. Избраният изпълнител за тази дейност – голяма ветеринарна клиника от Бургас изготвя обобщен месечен протокол за извършените кастрации, който се подписва от управителят на приюта.
Секлемова и Найденов задават на администрацията 6 въпроса, свързани с популацията на бездомни котки, която започва да излиза извън контрол. Един от тях е дали ще има втори ловец на котки, какъвто ангажимент е поел Павлин Михов, директор на дирекция „Околна среда” в началото на годината.
„Само по себе си назначаването на втори ловец не би било ефективно, ако не се сформира и втори екип за улов на котки, не се осигури допълнителен автомобил и необходимо оборудване”, мотивира се Весна Балтина в отговора си до двамата съветници.
Отговорът на зам.-кметът на Бургас до двамата съветници бе прочетен в края на последното заседание на ОбС, след което и Найденов, и Секлемова бяха категорични, че започват работа по наредба, която да разреши проблема с безразборната популация на котките. Те са категорични, че ще обсъдят всички предложения с неправителствените организации и тези за защита на животните, за да се намери най-доброто решение.
Мъркащите животинчета са обичани от много бургазлии, но вече започват да създават проблеми, защото броят им се увеличава главоломно, а т.нар. ловец на котки в Община Бургас –Ивайла Боянова трудно успява да обслужи всички сигнали, които получава ежедневно от граждани.
Още по темата:
Сигнал до Флагман.БГ: Котките на ул. „Алеко Константинов“ в Бургас са напаст, вземете мерки
Обичам животните , обичам и котките, но който има желание да си се грижи за тях в къщи . Аз може да харесвам крокодили и да пусна в града да обикалят и да си ги храня... Вие длъжни ли ще сте да живеете с тях? Който иска животно си го гледа у тях.
И с лека ръка решаваме да ги затваряме в приют! Защо не влезем ние в подобен затвор? И кои сме ние да определяме кой ще живее и по какъв начин? Защо човекът се мисли за толкова могъщ? - Не мога да разбера!
Да, аз също съм от онези, в Морската които ежедневно хранят котките. Подчертавам с гранули!!!! Не с манджи!
И никой не може да ме спре!
Не обичаш животните, добре! Подмини и не коментирай, не съди!
Всяко живо същество има право на живот и всеки трябва да прави това, което му доставя щастие!
И да подчертая накрая! Аз съм ЗА КАСТРАЦИИТЕ, само така може да се реши проблема! Не веднъж съм подавала сигнали за това!
Така мисля Аз!
Селянина айтоски управник обича да гледат БЕТОН и АСВАЛТ така се чувства модерн важен значим гражданин
Броят им със сигурност НЕ се е увеличил, неслучайно не се посочват данни и статистики по години.
После се омешаха с домашните и станаха едри, многоцветни, по-красиви. Броят им със сигурност е се е увеличил, неслучайно не се посочват данни и статистики по години.
Котките са най-ефективната защита срещу плъховете в един голям град. Ако ги нямаше котките, щяхте да виждате всеки ден толкова плъхове, колкото котки виждате днес.
По-голям проблем за града са непочистените кучешки л-на. 10 хиляди кучета по 200 гр ако средно на ден прави 2 тона ако в града всеки ден или 712 тона ако годишно. Само малка част от акото се събира от съвестните граждани и не остава по улици и детски площадки.
Абе,пишете у таа наредба,че е разрешена доброволната евтаназия на кучета и котки ,щото това тяхното живот ли е вече