Храната за две минути в микровълнова печка и убиваме коронавируса
В контрола за спазване на мерките да се включат и служители на БАБХ, апелира проф. Кантарджиев
Не може да разчитаме само на десетина служители на РЗИ в областта. Трябва и Областната дирекция по безопасност на храните да започне да контролира за носене на маски, както и за приготвянето и пакетирането на храната за вкъщи от заведенията. Това каза на редовния брифинг на Националния оперативен щаб проф. д-р Тодор Кантарджиев, който е директор на Национален център за заразни и паразитни болести.
Той даде съвет как да убием коронавируса от храната, поръчана за вкъщи. Просто и ясно – с микровълнова печка. Уред, който голяма част от домакинствата у нас притежават.
„Две минути микровълнова печка - няма коронавирус. Така се гарантира, че ако има коронавирус по парчето пица, например, то той ще бъде унищожен“, категоричен е проф. Кантарджиев.
"Доста колеги станаха коронолози и говорят какво ли не. В момента най-важното е контролът на мерките и убеждението на хората, че трябва да бъдат с маски. Никой не се е задушил с маската”, каза още експертът.
И допълни, че при общуване с болен, ако човек е спазвал дистанция и е носел маска, ще изкара заболяването по-леко, дори все пак да се зарази. Той посъветва всички, които носят очила, да не ги свалят, когато са на работа, защото често заразяването с COVID-19 ставало през очите. При болки в гърлото пък било важно веднага да започнем да приемаме лимон със сода, за да предотвартим по-сериозна инфекция.
"Да не се предозира Витамин D, да не се използват имуностимулатори в голямо количество! Не трябва постоянно да се стимулира имунната система. По-добре е това да става с правилно хранене, физическа активност и добри емоции. Който не издържа, да не гледа постоянно телевизия за това какво става с пандемията по света, защото нещата се преекспонират. Това доведе до наслагването в обществото на недоверие, на страх и хората се подтиснаха. Затова с удоволствие слушат приказки, че мерките не работят, че си слагаш решетка срещу комари на носа“, коментира проф. Кантарджиев.