Какво трябва да има на трапезата на Димитровден според обичаите
Според поверията на този ден трябва да се следи дали Луната е пълна
На 26 октомври честваме Димитровден и според поверията трапезата трябва да е отрупана с месо.
Според поверията на този ден трябва да се следи дали Луната е пълна и ако е така, се вярва, че следващата година кошерите ще са пълни с мед, а кошарите с агнета.
От този ден според поверията започва зимата, а според някои вярвания свети Димитър се свързва с мъртвите и днес се провежда една от годишните задушници, на която се раздава варено жито и питки.
В миналото на Димитровден е приключвала селскостопанската работа и хората са сядали на богати трапези, където изобилства месото, за да бъде и следващата година спорна.
На празничната трапеза присъства овнешко ястие, яхния от пилешко месо, печени ябълки и тиква. Ако в дома има именик, задължително трябва да му се приготви пълнено пиле.
Днес празнуват всички, които носят имената Димитър, Димитрина, Димка, Димо, Митра, Митьо, Димана, Димитра, Димитрана и техните производни.
На днешния празник се приготвя т.нар. Димитровска пита с ябълки. За нея ще са ви необходими 1 кг брашно, килограм и половина ябълки, 25 грама мая, 100 грама захар, 100 милилитра олио, 100 грама смлени орехи, 1 чаша и половина вода, кората от 1 лимон и щипка сол.
Първо маята се разтваря в малко вода и се омесва с брашното, солта, олиото и останалата част от водата, докато се получи меко тесто. След като втаса, тестото се разделя на 3 части и от тях се разточват 3 отделни кори. След това настъргваме ябълките, добавяме към тях захарта, лимоновата кора и ореховите ядки. Ако ябълките са прекалено сочни и пусната много вода, може да добавите и галета.
В намазнена тава започват да се поставя едната тестена кора, а върху нея – от ябълковата смес. Това се повтаря, а накрая се похлупва с третата кора. Пече се на умерена фурна до зачервяване. По желание питата с ябълки може да се поръси с пудра захар и да се сервира студена.