97 с COVID-19 приети в болници в областта, здравният министър зове лекари за помощ
Решението с недостигът на лекари го виждаме в активното участие на медиците от доболничната помощ, каза проф. Ангелов
Петте области с най-много пациенти, приети в болници са София - 425 случая, Пловдив - 208, Благоевград - 197, Бургас - 97, Шумен – 82, а най-големият проблем, пред който сме изправени, е свързан с медиците на първа линия. Това каза на брифинг в Министерския съвет здравният министър проф. д-р Костадин Ангелов.
„Имаме сериозен недостиг по отношение на техния физически капацитет. Всички са изморени. Голяма част от тях са заразени. Някои са и в реанимации. Нуждаем се от помощ. Решението го виждаме в активното участие на лекарите от доболничната помощ и на специалистите в ДКЦ-та“, добави той.
„Ще настоявам кметовете на общини, където имаме сериозен недостиг на медицински специалисти, да направят среща с директорите на лечебни заведения, с лекарите от извънболничната медицинска помощ, да намерят решения, свързани с назначаването им под някаква форма в болниците, за да им се осигури възможност да помогнат на своите колеги. За този труд медиците трябва да получат полагащото им се достойно възнаграждение“, заяви министърът.
„Ще проведем видеоконферентна среща с ректорите на медицинските университети и факултети по медицина в страната, за да обсъдим възможността студенти от шести курс по медицина, да помогнат на лекарите в болниците и това да се признава като техен стаж“, добави той.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пък каза, че страната ни е на 22-о място по заболеваемост в Европа и на 4-то на Балканският полуостров. "Минаваме с едно място назад по смъртност и вече сме девети в Европейския съюз и четвърти на полуострова", добави той.
„В зелената зона остана само Видин със заболеваемост под 20 на 100 000, а голяма част от областните вече са в оранжево (общо 14). В червената зона са шест области – Благоевград, Габрово, Сливен, София град, Търговище и Шумен“, заяви Кунчев.
Най-вероятно този процес ще продължи и повече области от оранжевата зона ще попаднат следващата седмица в червената, добави той.
„Много е остра кривата на нарастване в графиката за епидемиологичните показатели за 14 дневна заболяемост. Целим този връх да започне да намалява темпа и да мине в задържане, но както ние, така и колегите в Европа все още сме далече от тази цел. Кривата на смъртността също нараства към по-високи стойности, но с по-ниски темпове“, заяви доцентът.
„Маските се слагат, за да се пазим взаимно от хора, които са на по-близо от метър и половина от нас. Спазено ли е това, няма нужда да се маскираме. Естествено, че ако ходите сам по улицата или се разхождате в парка, няма да носите маска. Разбира се, че ако карате велосипед или разхождате кучето си, няма да сте маскирани“, добави той.
Директорът на Националният център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев каза на брифинга на НОЩ посъветва хората да пият витамин D, да са са дисциплинирани и да спазват мерките, да се дезинфекцират и да спазват дистанция.
Трябва без паника да се правят нещата, за които повече от седем години обяснявам за грипа, за зимните инфекции, както и за ваксинопредотвратимите болести, добави той.
„15 дни е добре да се вземат витамини, но без свръхдози. Трябва да има след това прекъсване от 15 дни или 20 дни. Четири капки е нормалната доза за възрастен, а за децата – по една или две в зависимост от възрастта и килограмите“, заяви професорът.
„Пет години съм работил с колегите при опасни инфекции. Само луд човек при опасност да се зарази няма да сложи маска“, сподели той.
Според него личните лекари и медицинските специалисти в Бърза помощ, както и в учебните заведения трябва да бъдат снабдени с бързи антигенни тестове, чиято цена е 20 лева на бройка.
Ако пациентът е с температура и има коронавирус, тестът ще е позитивен, уверява професорът.
„В момента грип няма. Той започва циркулацията през ноември. През декември е първото епидемиологично разпространение и пикът е през януари или февруари. Сега и да търсите с троен тест, ще е отрицателен и хората ще си кажат, че не работи“, добави той.
В противен случай пациентите ще ги лекуват тези на които министърът увеличи заплатите.