Връщат задължителното носене на маски на открито и закрито?
Експертните съвети по епидемиология и инфекциозни болести подкрепят носенето на маски на открито
Продължителността на карантината, въвеждането на допълнителни противоепидемични мерки, които да нямат рестриктивен характер, засилването на държавния здравен контрол чрез учестени проверки, критериите за дехоспитализация на пациенти с доказан COVID-19, кадровата обезпеченост с легла и медицински специалисти, обсъдиха днес, 20 октомври, министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, зам.-министър Бойко Пенков, експерти от МЗ и членове на Експертните съвети по епидемиология и инфекциозни болести в рамките на двучасов видеоконферентен разговор.
„По време на срещите в страната колеги от всички структури изразяват притесненията си, свързани с повишаването на заболяемостта, и настояват за по-строг контрол на ситуацията и въвеждане на маски на открито“, коментира проф. Ангелов. В доклад на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев също се отправя предложение за въвеждане на маски или друго средство, покриващо носа и устата, на открито. „Това е най-леката възможна мярка и с оглед експертизата на заставащите зад нея, считам, че трябва да я въведем. Щом експертите категорично подкрепят такъв тип противоепидемична мярка и тя по никакъв начин не е ограничаваща за гражданите, а очакванията са вследствие на засиления контрол и при условие, че всички ние спазваме мерките, заболяемостта от COVID-19 да намалее с до 30%, ще го направим“, допълни здравният министър.
В рамките на срещата членовете на експертните съвети и здравният министър коментираха и хипотезата за намаляване на карантината на контактни лица от 14 на 10 дни.
Главните координатори на Експертния съвет по епидемиология и Експертния съвет по инфекциозни болести, съответно - проф. д-р Йорданка Стоилова, ръководител на катедра "Епидемиология и Медицина на бедствените ситуации" на МУ-Пловдив и проф. д-р Татяна Червенякова, професор в Катедрата по инфекциозни болести, епидемиология, паразитология и тропическа медицина на МУ-София, изразиха категорично одобрение както за носенето на маски на открито, така и за намаляване продължителността на карантината при контактни лица на 10 дни, като условие за последното трябва да бъде липсата на клинични симптоми.
По отношение правилата за дехоспитализация експертите посочиха, че критериите следва да бъдат преосмислени в частта образни данни, за да имат медиците по места по-голяма гъвкавост при оценка на индивидуалното здравословно състояние на пациентите.
„Общата ни цел е да намалим разпространението на COVID-19 без да налагаме рестриктивни мерки и да повлияваме върху социалния живот и психическото здраве на българите“, посочи зам.-здравният министър Бойко Пенков.
2. Дискотеките - пълни, стадионите - пълни. Но навън - с маски?
3. Като съм сам на улицата или в парка, пак ли трябва да съм с маска?
4. Кой поема разходите за маски?
Размер на вируса 0,06-0,14 микрона, пори на маските - 80-500 и се увеличават след пране
Вирусите са в най-голямо количество в аерозолите при дишане. В капките се оказва че почти липсват.
Маските не прилепват плътно - силни струи минават свободно покрай носа, гънки по лицето. "С дишането създавате облак, който може да обхване приблизително 27 фута."
Маската е препятствие за нормалното дишане - изследвания на хирургически маски сочат, че те значително намаляват нивата на кислород в кръвта - хипоксия - ДОРИ СЛЕД 30 МИНУТИ носене. http://scielo.isciii.es/pdf/neuro/v19n2/3.pdf.
"ПОВИШЕНАТА честота на инфекция при носители на маски се дължи на отслабване на имунната функция по време на употреба на маска":
Изследвания публикувани в Pubmed: "хипоксията може да блокира типа основни имунни клетки, отговорни за борба с вирусни инфекции, наречени CD4 Т-лимфоцити., Това поставя основата за заразяване с всякаква инфекция, включително COVID-19 и прави последствията от тази инфекция много по-сериозни."
Д-р Ръсел Блейлок: "За съжаление никой не казва на немощните възрастни хора и тези с белодробни заболявания, като ХОББ, емфизем... за тези опасности, когато носят маска за лице от какъвто и да е вид - което може да доведе до силно влошаване на белодробната функция."
Български медици: "Лицата ни са с обриви от маските, с рани от ластиците им, понякога ни прилошава от недостига на въздух; В края на всяко дежурство сме прегракнали от викане, защото от маската не се чува ясно какво говорим; След всяко дежурство ни души от маските, от дезинфектантите" (22 юни 2020)
Нагледно колко пазят маските
https://www.youtube.com/watch?v=BslFT9cKZwc