Зорница Русинова: Социалните патронажи ще са все по-важни в идните месеци на пандемията
Те са един от най-добрите инструменти на общините за помощ на хора в неравностойно положение, предвижда се увеличение на персонала
Един от най-успешните проекти в България е този за патронажна грижа. Това каза в Бургас зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, която бе на посещение в морския град, за да проведе работна среща с екипите на социалните патронажи от общините Бургас, Камено, Малко Търново, Средец, Поморие и Айтос. Тя обясни още, че се водят усилени преговори с Европейския съюз във връзка с новото финансиране, което се очаква да бъде отпуснато за този сектор. Целта е да се подобрят допълнително вече работещите изрядно програми за грижа на хора по домовете.
„В COVID-19 кризата социалният патронаж се оказа един от най-важните инструменти, които помагат на местните власти да обгрижат много възрастни хора, хора с увреждания и хора, останали без човек, който да се погрижи за тях. За територията на Област Бургас се обслужват ежедневно около 1500 човека, 750 от които само в Бургас, а общата стойност на проекта е малко над 3 млн.лв.“, каза зам.-министър Зорница Русинова.
Тя обясни, че има предложение към екипите на социалните патронажи в областта да се наемат електричари и водопроводчици, които допълнително да обогатят наборът от услуги, които дирекцията предлага на хората в нужда. В понеделник пък предстои да стартира кампанията за раздаването на хранителните продукти в Бургас, а очакванията са в бюджета за следващата година да има между 10 и 25% увеличение в средставта за патронажа, тъй като тази услуга ще е една от най-важните в следващите месеци и години, не само заради пандемията, но и като цяло за завишения интерес към социалния патронаж от страна на хората.
В рамките на новото финансиране от Европейската комисия се очакват около 440 млн.лв., от които около 50 млн.лв. са отделени за тази услуга; текат и преговори за следващия програмен период, каза още Зорница Русинова.
С повишаването на интереса към услугата обаче вероятно ще се наложи екипите да бъдат разширени. На въпрос на Флагман.БГ какви с плановете в тази насока зам.-министърът на труда и социалната политика обясни, че точно такава е идеята. „Това е почасова услуга, а идеята ни е тя да достигне до максимално много хора. Със сигурност, с тенденциите, на които ставаме свидетели сега и противоепидемичните мерки, които се взимат, есента и зимата няма да са леки“, каза Русинова. Хората, работещи в социалния патронаж, са на първа линия в условията на пандемията и в тази връзка вероятно ще има повишения на заплатите, обясни тя.
„Дали сме пълна свобода на общините, които сами да взимат решенията за повишение. Там няма ограничения какъв да е таванът на заплатите. Според бюджета, с който разполагат, всяка местна админстрация и спрямо местните средни заплати, могат да се взимат решения служителите да не са наети на минимална работна заплата. Все пак обаче това е почасова работа и не всички са наети на 8-часов работен ден. С около 15% сме увеличили парите за държавно делегирани дейности така, че да се увеличат заплатите, а за следващата година предвиждаме сериозно увеличение в стандартите, което е свързано не само с ръста на МРЗ, но и реално увеличение на възнаграждаението“, заключи зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.