ДПС са против по-голям контрол върху главния прокурор, не поемат вина за еврокритиките
От партията на Доган и Пеевски отказват да дадат оценка за дейността на Иван Гешев
От ДПС определиха като обективен и полезен с критиката си доклада за върховенството на закона, излязъл вчера от Европейската комисия. Днес депутатите Хамид Хамид и Йордан Цонев дадоха пресконференция по този повод в Народното събрание. Те уточниха, че за пореден път тълкуванията на доклада са по български – в двата полюса. От ГЕРБ го определили като позитивен, а от БСП – като крайно негативен.
Някои медии, както и извънпарламентарната коалиция "Демократична България" акцентираха върху текстове, поставящи като сериозен проблем безотчетността и липсата на достатъчен контрол върху дейноста на главния прокурор. От ДПС обаче са категорични, че контролът спрямо обвинител №1 е напълно достатъчен.
Хамид Хамид каза: „Аз не приемам тезата, че той трябва да се подчинява и да бъде контролиран от една малка група желаещи, които искат да го контролират. А колкото до обществения контрол, ние сме създали законодателна база, в която главният прокурор идва в Народното събрание, отчита движенията на всички дела, включително тези с висок обществен интерес, както и всеки народен представител има възможност да му зададе въпрос и да получи отговор на своя въпрос. Аз мисля, че по-голям контрол от това...“
На въпрос на „Флагман“ - дали контролът към главния прокурор е достатъчен, Хамид отговори с „да“.
Йордан Цонев добави: „Принципната позиция на ДПС е неизменна по отношение на съдебната власт. Независимостта на съдебната власт е изключително важно условие тя да функционира добре и ние подкрепяме тази независимост на съдебната власт. С всичките си действия сме я подкрепяли – и законодателни действия, и политически действия.“
Цонев обаче призна, че са правели негативни оценки на върховни съдии.
„...Затова ние не сме коментирали избора нито на главен прокурор, нито на двамата големи в съдебната система. Вие знаете, че сме изразявали негативни оценки за някои от върховните съдии, но никога не сме искали тяхната оставка, никога не сме искали по някакъв начин тяхната независимост да бъде подлагана на съмнение“, каза Цонев.
Репортер на „Флагман“ попита - след като може да дават негативни оценки на съдии, каква е оценката им за дейността на главния прокурор Иван Гешев.
Цонев обаче се отрече от казаното миг преди това: „Не сме давали негативни оценки на съдии, коментирали сме политически изяви, но не сме отивали в отнемане независимост или искане за отнемане на независимост. В тази връзка това е нашата оценка. Отговорихме достатъчно ясно и категорично. Независимата съдебна система трябва да остане независима - разбира се, под определен законодателен контрол.“
След повторно репортерско настояване - склонни ли са да дадат оценка за дейността на главния прокурор или не, Цонев попита: „Има ли други въпроси по доклада?“
След което пресконференцията бе прекратена.
Преди това „Флагман“ припомни думи на Бойко Борисов отпреди шест години - че Ахмед Доган пръв е осъзнал, че овладавайки медиите и съдебната система, ще овладее държавата.
На въпроса ДПС чувстват ли вина и отговорност за състоянието на системите, Йордан Цонев отговори: „Не смятам, колега, да коментираме думи на Борисов, казани когато и да било. Не е наша работа. Аз коментирах пред вас фактите. Фактите говорят, че ДПС е партията, която най-малко би имала основание да счита себе си по някакъв начин отговорна, ако има критики към свободата на словото.“
На питане дали евродокладите по механизма за сътрудничество и проверка трябва да останат, Хамид Хамид отговори: „Докато има в докладите критика, тези доклади трябва да останат. Когато започнат само да ни хвалят, тогава докладите ще станат безсмислени. Но докато има критика, тази критика е полезна за България и ние трябва да си вадим поука от критичните бележки. Затова аз не считам, че тези доклади са някаква тежест за държавата. Напротив – това е помощ от нашите по-опитни партньори в Европа.“
От ДПС се похвалиха, че имат най-големи заслуги в прокарването на законодателство, свързано с прозрачността на медиите. Ако имало нужда, били готови да работят и за допълнителни изменения в нормите.
По повод критиките в доклада, че политици у нас притежават медии, Йордан Цонев каза, че това не е забранено и имало такава практика в цяла Европа. Той даде примери с Берлускони в Итали; в Чехия, както и в други "развити западни демокрации".
Все пак можело да се помисли за проблема у нас.
Един от най-известните политици - собственици на медии у нас, е депутатът от ДПС Делян Пеевски.
Йордан Цонев изрази недоволство, че най-голямата телевизия у нас била собственост на офшорна компания. Той вероятно имаше предвид bTV, която през последните месеци като че ли започна да дава трибуна за повече критики към властта, което пък предизвика негативни коментари и дори обиди към медията от страна на премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Медиите на Пеевски също често атакуват тази телевизия.
Направи впечатление и че пресконференцията на ДПС днес бе забавена с 15 минути, за да се изчака да свърши друго събитие, така че и това от парламента да бъде излъчено на живо по "Канал 3". Телевизията се свързва неофициално също с Делян Пеевски.
Поне от казаното в тази статия ми се струва, че е така
https://ec.europa.eu/bulgaria/news/first-annual-rule-of-law-report-eu_bg
- Никaкъв излишък нямa! Вeчe 2 пъти нaпрaвихa aктуaлизaция нa бюджeтa зaрaди нeизпълнeниeтo му и към крaя нa гoдинaтa ce кaнят дa гo нaпрaвят зa 3ти път! - Кoй aктуaлизирa бюджeтa към крaя му? - Вeчe трябвa дa ce диcкутирa нoвият зa 2021!
Тoвa гoвoри caмo eднo и тo e чe хaзнaтa e прaзнa и цaри хaoc в държaвaтa! Дa припoмня, чe прeди oкoлo 2 мeceцa тeглихa зaeм oт 1,2 милиaрдa и въпрeки тeзи пaри пaк нe мoгaт дa изпълнят бюджeтa зa 3ти път тaзи гoдинa!!! - Кoйтo имa мaлкo oпит c финaнcи и cчeтoвoдcтвo дoбрe знae з aкaквo гoвoря.
Тeзи хoрa ca врeдни зa cтрaнaтa и щe нocим тяхнaтa нeкaдърнocт и бeзхaбeриe в cлeдвaщитe 50нa гoдини. - Ниe cмe нa прaгa нa дългoвaтa cпирaлa! Дo гoдинa щe им трябвaт нoви 10 милиaрдa, a тoвa oзнaчaвa ръcт нa Държaвният Кoнcoлиридaр Дълг c нaд 320% oт идвaнeтo нa влacт нa Бoриcoв. И тук нe брoим дългoвeтe нa oбщинcкитe и държaвнитe прeдприятия, нитo дългoвeтe нa нaceлeниeтo. - Тoвa ca caмo дългoвeтe нa прaвитeлcтвoтo!
Айде да се върнем на ЕВРО доклада от вчера, макар, че ВИЕ МЕДИЙТЕ го скрихте, а Нова ТВ снощи го замаскираха(слуги на ГЕРБ). За тези, които не са го чели нека да станат ясно няколко неща:
1) Съмнение за БЕЗКОНТРОЛ на институция която да следиглавния прокурор Иван Гешев. Органите, които следят за спазването на контрол на главния прокурор са НЕГОВИТЕ ПОДЧИНЕНИ! Въпрос: може ли неговите служители да разследват шефа си?
2) Политици ЗАКОННО но въпреки това ЗАДКОЛИСТНО контролират медии, които излъчват лично-партийна-политическа ПРОПАГАНДА, а тези медии се имат обективни и НЕЗАВИСИМИ!
3) Корупцията по “високите етажи”, т.е. политиците- в Европейската комисия има данни за корумпирани политици без да има разследване! Пример е Бойко Борисов със “Барселона гейт”, снимките със пачки и злато. Тук критиката е отправена пак към съдебната с-ма.
4) ВСЕ ОЩЕ НЕРЕФОРМИРАНИТА СЪДЕБНА С-МА. Тук акцента падна върху бездействието на изпълнителната власт и нежеланието на съдебната с-ма да предприеме мерки за реформи.
П.С.: Защо никоя медия не излъчи целият доклад. Защото казахте, ме доклада е “Позитивен”? Какво му е позотоеното?