Оборотът на заведенията край морето паднал с 40%, намаляването на ДДС ги спасило от фалити
Трябва да свикнем да живеем с COVID-19, каза Ричард Алибегов
Оборотът е с 40% по-нисък спрямо миналата година. Това е средно за всички заведения край морето. Намаляването на ДДС ги спаси от фалити, каза в "Здравей, България" по Нова телевизия председателят на Българската асоциацията на заведенията Ричард Алибегов.
„Въобще не мислим за затваряне на заведения. Това, което се случва в Европа, е много тревожно, защото очакваме зимен туризъм, а в тези страни, от които очакваме туристи, върлуват вируса и има съкращения на хора“, добави той.
„Очевидно се справяме много добре с коронавируса поради една или друга причина. Тя не е ясна още. Бизнесът няма да може да поеме повече рестрикции“, коментира шефът на Българската асоциацията на заведенията.
„Намаляването на работното време на заведенията е самоубийствен акт, защото разходите остават същите, а основните приходи идват след 20:00 часа“, обясни той.
„ДДС спаси бранша от фалит. Над 70% от заведенията нямаше да издържат тази криза, ако не бе по-ниските данъчни ставки“, подчерта Алибегов.
„Ние веднага вдигнахме минималната работна залата на 800 лева в нашия сектор, което е безпрецедентно, тъй като това са 190 лева повече на месец. Ако се случи нещо, това ще гарантира на служители по-голяма помощ“, добави той.
„От Министерството на труда и социалната политика през миналата седмица обявиха, че сме тръгнали по добрия път на изсветляване на нашия бранш. 1/3 са повече трудовите договори в хотелиерството и ресторантьорството в сравнение със същия период на 2019-та“, зави шефът на Българската асоциацията на заведенията.
„Хората поръчват по-малко. Въпреки това не освободихме служителите си. Трябваше веднага 40% от персонала да го уволним. Това не го направихме. Очакваме икономическа криза след здравната. Очевидно тази болест няма да се махне скоро. Трябва да свикнем да живеем с COVID-19”, каза още той.