Увеличават минималната работна заплата и пенсиите?
Социалният министър Деница Сачева упрекна Мая Манолова, че злоупотребява с каузите на хората с увреждания и каза, че Христо Иванов е дезертирал
Ще предложим увеличение на минималната работна заплата. Не е редно само работниците и държавата да приемат тежестта на кризата. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ социалният министър Деница Сачева.
„Разговорите ни за пенсиите предстоят. Те ще се проведат на коалиционния съвет. Имаме готовност както да продължим мярката с 50 лв., така и да направим предложения за преизчисляване на пенсиите с доходите от 2015 г.“, добави тя.
Сачева изтъкна, че има два-три варианта, които се обсъждат, но кой ще се приеме е въпрос на политическо решение.
„Моето виждане като социален министър е, че е по-добре да направим преизчисление на пенсиите, като се запази справедливостта и структурата на пенсионния модел“, добави тя.
„В момента даваме около 106 млн. за тези 50 лв. добавки. Това е около 1 милиард и 200 милиона лева годишно – със същата тази сума биха могли да бъдат преизчислени пенсиите на почти 1 милион и 100 хиляди български пенсионери, така че да се направи баланс между пенсиите на хората, които са се пенсионирали след 2015 г. и тези, които са се пенсионирали преди това“, обясни социалният министър.
След като водещият Антон Хекимян я пита дали е нормално да бъдат влачени и извеждани протестиращи майки от Народното събрание, Сачева каза, че много неща, който се случват в последно време, не са такива, каквито е обичайно да са.
„Не е нормално да призоваваш за спазване на закона, а с действията си да показваш, че искаш анархия. Не може да се иска върховенство на закона и същевременно да се нарушава непрекъснато“, подчерта тя.
„Политическата злоупотреба с каузите с хората с увреждания възмущава всеки здравомислещ българин. Тези, които имат политически амбиции, но не заявяват конкретни идеи за това какво да се направи за хората с увреждания, ги използват за това да са пред медиите и да подобрят своя рейтинг“, заяви министърът.
„Целта е провокация. Предизборната кампания (б.а. за Мая Манолова) започна твърде рано. Ще сме свидетели на много такива провокации“, добави тя.
„Не се обсъжда вариант за подаване на оставка, а се разглеждат теми, които са от обществен интерес, какъвто е Изборния кодекс, проекта за нова конституция, актуализацията на бюджета и проекта за макрорамката за следващата година“, изтъкна Сачева.
„С проекта за нова Конституция не печелим време. То е определено от Конституцията и се нарича мандат“, добави тя.
„Не мога да направя връзка с гласовете на „Воля“ за нова Конституция и концесията на плаж във Варна, тъй като е обявена още в началото на годината и има срокове, които се спазват“, заяви министърът.
Тя коментира думите на Христо Иванов, че Борисов ще бъде махнат като Орешарски, когато ДПС решат да дръпнат чергата под краката му. „Не смятам, че ще стане така. Решението за това кой ще е следващия премиер ще се вземе на следващите парламентарни избори, които ще са през март“, заяви Сачева.
„Христо Иванов доста често споменава моето име, но не мога да му отвърна със същото тъй като не е в мислите ми. Разговорите с дъх на яхния не са мой специалитет. Опитът да заеме героична поза, когато е дезертирал от отговорност, не ми прави впечатление. Оставката му като министър на правосъдието бе израз на дезертьорство, както и отказа на Радан Кънев да заеме поста председател на Правната комисия. Това щеше да им даде шанс да правят по-добри реформи“, добави тя.
„За тях обаче очевидно политиката е за лъскане на его. При мен не е така. Моето его отдавна е задоволено“, каза още Деница Сачева.
Относно думите на Деница Сачева за Христо Иванов, не е права. Христо Иванов беше разработил много добър проект за съдебна реформа през 2015 г. в синхрон с европейските закони. За я реализира направи комромис да се коалира с ГЕРБ, които го излъгаха, че ще го подкрепят в замяна на неговата подкрепа. В последствие ГЕРБ се отметнаха и заедно с ДПС я подмениха с имитация на съдебна реформа. Христо Иванов подаде оставка, защото видя, че беше измамен.
Това за пенсиите, което ти говоря, не от комунизма преди 1989 г., а така се изчисляват пенсиите в другите капиталистически европейски държави. Управляващите манипулират и лъжат, гласували са си техните заплати да се индексират с повишаването на средната заплата на страната, за да нарастват бързо, а пенсиите и заплатите ги изчисляват и индексират по съвсем друга формула, така че да е със смешно малко.
Не се кефете, а гледайте въпросителната в края на изречението :-)
Пенсиите не се трябва да се изчисляват само на базата на това, което си внесъл в пенсионната система, защото инфлацията ще я обезмисли. Парите, което внасят днешните работещи за своите бъдещи пенсии не се влагат никъде, а се превеждат на днешните пенсионери. За определяне на пенсиите трябва да имат роля и други фактори освен трудовия стаж, като например съотношението между работещи и пенсионери, ръст на заплатите, времето за обучение след 18 години, отпуските по майчинство и т.н.т.
Какво значи :“Оставете гражданите в цялата страна да си вършат работата." Ами върши си работата. А хората, които са недоволни и искат да живеят по-добре и по-достоен живот имат право да си търсят правата.
Мислете за кого да гласувате!